| Minciuna_Iulia-Mihaela_1987 a întrebat:

Sunt insarcinata in 6 saptamani, insa acum o saptamana nu stiam acest lucru si m-am confruntat cu o candidoza pe care am tratat-o cu fluconazol teva doza unica de 150mg.stiu ca acest medicament este interzis in sarcina...as vrea sa stiu daca cunoaste cineva efecte negative asupra sarcinii, sau aparitia malformatiilor? ne dorim foarte mult acest copil!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Din păcate, NU avem de unde să ştim cu precizie :(

"Sarcina şi alăptarea
Spuneţi medicului dumneavoastră dacă sunteţi gravidă, încercaţi să rămâneţi gravidă sau alăptaţi. Nu luaţi Fluconazole Teva dacă sunteţi gravidă, încercaţi să rămâneţi gravidă sau alăptaţi decât dacă v-a fost recomandat de către medicul dumneavoastră.
Adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua orice medicament." - SURSA = Prospectul de la linkul :
http://www.anm.ro/.......12.06.pdf

"Fluconazol (Diflucan).

categorie C;
pentru doze de peste 400 mg. pe zi s-au raportat asocieri cu malformatii ale membrelor, craniofaciale, omfalocel, surditate;
nu exista date despre ulilizarea de doze mici pe termen scurt" - SURSA :
http://www.orto-clinic.ro/articol.php?id=82

"Sarcina si alaptare:
Studiile efectuate la animale au pus in evidenta efecte teratogene la doze mari, la una dintre speciile testate.
In prezent, nu exista studii clinice controlate la gravide privind un eventual efect malformativ sau fetotoxic in
cazul administrarii fluconazolului in timpul sarcinii la om.
Ca masura de precautie, utilizarea fluconazolului nu este recomandata in timpul sarcinii. Totusi, diagnosticarea
unei sarcini in timpul tratamentului cu fluconazol nu justifica intreruperea acesteia." - SURSA :
http://www.farmaciiledona.ro/......l-I641.pdf

Având în vedere că doza respectivă a fost destul de mică, este posibil să NU apară "probleme"...

Totuşi, ar fi indicată o discuţie cu medicul specialist şi controale regulate ( ecografie fetală ).

Toate cele bune.

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Doza luata de tine este mult prea mica pentru a influenta sarcina.Fii mai atenta de acum incolo.Nastere usoara.

| Lynna a răspuns:

Buna. Este o doza mica insa nu strica sa fi precauta.

| DiannaDia a răspuns:

Mergi la un medic!

| Mayuri a răspuns:

La doza unica si mica de 150 mg cat ai luat tu, riscul este aproape inexistent. Numai la doze de 400-800 mg/zi administrat timp de cateva zile duce la aparitia de malformatii congenitale.Totusi trebuie sa discuti acest lucru si cu medicul ginecolog care se ocupa de tine si sa urmareasca sarcina ecografic, sa nu va treziti cu surprize. Personal, am vazut copil nascut sanatos dupa tratament cu Augmentin 625 mg 2X1/zi timp de 7 zile, dar a fost un noroc chior, as putea spune. Recomand urmarirea atenta a sarcinii.

| Bxb_Gabytza_1991 a răspuns:

Buna! Cam greu de dat un raspuns, mare lucru nu stiu nici eu... Viziteaza un medic!