| IngerAlb a întrebat:

De cand m-am apucat de sala, acum 3 luni, nu mi-a mai venit menstruatia..Am slabit foarte mult, in jur de 11 kg in lunile astea.Am facut foarte mult sport la sala+mancare mai putina+stres la scoala si in plus am si bulimie(cand mi se pare ca exagerez cu mancatul vomit)...Totusi,menstruatia nu mi-a mai venit de 3 luni.Am 16 ani.Am mai patit asa toamna trecuta,dar era normal pentru ca implineam anii, dar acum nu stiu ce poate fi.Intrebarea este: menstruatia va veni in pofida faptului ca fac sport si am si bulimie? care ar putea fi cauzele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Din cate stiu eu. Femeile care tind sa traga de fiare ( mult ) Raman fara menstruatie, li se ingroasa vocea, par pe piept, ceva gen hormonal.Dezvolta prea mult testosteron happy Bine, acum nu trebuie sa te lasi de sala.O lasi doar mai moale.Majoritatea culturistelor nu pot avea copii(oare de ce?) Ca femeie ai un anumit procentaj de testosteron. Daca il depasesti treci in partea adversa.Eu asa stiu happy am si o colega de scoala care face culturism,cam aceleas probleme le are,mai are decat parul pe piept sa ii apara,in rest... Menstruatia i vine ff rar, iar vocea? i sa ingrosat happy e trist.Dar tip anul vrea sa renunte. Vrea culturism.Tu daca vrei doar sa slabesti, fa aerobic.Dar nu incepe sa tragi de haltere, gantere, si alte lucruri cum fac barbati happy Te vei transforma big grin

| IngerAlb explică (pentru Liviu):

Nu fac culturism. Fac chiar aerobic. Nu fac culturism. La aerobic e inclus si body pump. E cu gantere si putin haltere, dar asta fac o data pe saptamana si aleg greutati mici de 1 kg. Sunt precauta cand vine vorba de greutati pentru ca am auzit ca ele stopeaza cresterea. oricum fac mult aerobic:8 ore pe saptamana

| Liviu a răspuns (pentru IngerAlb):

Data viitoare specifica, tu ai spus citez. " Am facut foarte mult sport la sala" si eu m-am gandit ca ai tras ca nebuna laughing p.s numai cresti doar daca faci din picioare, daca faci dupa banca crestihappy ca nu are efecte la coloana, adica trebuie sa ridici doar dupa bancuta greutati in pozitia corecta. happy

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, se poate ca menstra să întârzie din cauzele enumerate de tine...
Totuşi, este NECESAR un control la MEDIC!

NU ai dat detalii : când ai avut PRIMA menstruaţie/menarha, dacă eşti în PRIMUL an de ciclu menstrual, datele ciclului menstrual pe cel puţin ultimele 6 luni, dacă au mai fost întârzieri ( în trecut ), dacă ai fost la ginecolog pentru astfel de dereglări, un eventual diagnostic, eventuale tratamente, dacă ţi-ai început recent viaţa sexuală, dacă ai făcut sex neprotejat, etc.

Dacă eşti în PRIMUL an de ciclu menstrual, atunci sunt NORMALE astfel de dereglări/întârzieri şi NU ai de ce să te îngrijorezi!

În general, primele 5 menstruaţii întârzie ( uneori chiar şi 3-6 luni, depinde de vârstă ) - dar, cu timpul, cam în decurs de 1 an, se va "regla" cât de cât şi vei avea menstră aproape lunar.

Spre exemplu a 2-a menstruaţie poate întârzia cam 4-6 luni, apoi a 3-a poate veni cam după 3-4 luni, a 4-a cam după 2-3 luni, etc.

Se poate să fie aceeaşi situaţie şi în cazul tău.

NU ai de ce să te îngrijorezi, aceste dereglări hormonale sunt foarte FRECVENTE în primul an de ciclu menstrual.

Dacă NU eşti în primul an de ciclu menstrual, atunci NU sunt normale astfel de întârzieri!

Cauze generale posibile în cazul întârzierii menstruaţiei : răceală, dereglare hormonală, stres, infecţie, probleme medicale ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ), sarcină,...

O întârziere acceptabilă, din diverse cauze : răceală abdominală ( NU răceala "comună" ) sau răceală la ovare ( anexită ), infecţie, medicamente, etc., este de MAXIM 7-10 zile; tot ce DEPĂŞEŞTE 10 zile reprezintă o "problemă medicală"!

Poate fi vorba de :
1 ) o dereglare hormonală - situaţie în care TREBUIE să consulţi un endocrinolog, care îţi va prescrie analize hormonale pentru a determina dozajul din sânge şi apoi vei primi tratament
2 ) probleme de natură ginecologică ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ) - dacă au mai fost astfel de întârzieri şi în trecut - situaţie în care TREBUIE să faci un control ginecologic, unde îţi va face o ecografie ovariană sau una vaginală pentru a verifica starea ovarelor/uterului şi trompelor uterine.

AMBELE controale trebuie făcute simultan - deci, mergi la medicul de familie şi ceri Trimitere atât la endocrinolog, cât şi la ginecolog!

Dacă este vorba de chist o să-ţi prescrie un tratament cu tablete anticoncepţionale pe 3-6-9-12 luni ( până se dizolvă chistul respectiv ) şi control periodic ( din 3 în 3 luni ).

Dacă NU este chist atunci îţi va prescrie tratament cu Duphaston pe 10-30 zile ( eventual chiar pe mai multe luni ), după care o să-ţi vină regulat menstruaţia.

De asemenea, dacă ai dereglări menstruale dese, poţi să bei ceai ( sau tinctură ) de creţişoară şi/sau ceai de coada şoricelului - vezi informaţii la linkul :
http://www.formula-as.ro/......ului-10059

http://tratamente.naturale.din.plante.alb.ro/......um%29.html

http://www.formula-as.ro/2010/923/medicina-naturii-44/cretisoara-12562

Ori ceai sau tinctură/extract din/de mlădiţe de zmeur - vezi detalii la linkul :
http://magazin.remediu.ro/ceai-zmeur-frunze-50-gr-dacia-plant-683.html

http://www.naturaplant.ro/produse/591/Extract_din_mladite_de_Zmeur

http://www.sanatate-si-frumusete.ro/....../index.php

Aceste ceaiuri NU exclud un control ginecologic!

La ginecolog poţi merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama, chiar dacă eşti minoră ), TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Toate cele bune.

| IngerAlb explică (pentru bursuc001):

Daca am 16 ani tu crezi ca pot fi insarcinata? LOGIC CA NU. Nici nu mi-am inceput viata sexuala..si am mai spus ca sunt in al treilea an de menstruatie cred si am avut si toamna trecuta intarziere de 2 luni tot din aceeasi cauza: slabisem si atunci + implineam 3 ani de cand mi-a venit.

| bursuc001 a răspuns (pentru IngerAlb):

Sarcina era una dintre posibilităţi happy
NU ai dat detalii, deci, NU am de unde să GHICESC - aşa că, am enumerat TOATE cauzele posibile...

De asemenea, "aici" ( în contextul acestei întrebări ) NU ai precizat că eşti în al 3-lea an de CM deci, NU am de unde să ghicesc - REVEZI mai sus conţinutul întrebării puse de tinewinking

Oricum, TREBUIE să mergi la un control la ginecolog + endocrinolog!
Cel mai probabil, este vorba de un chist ovarian...

Multă sănătate.

| Aniquel a răspuns:

Probabil corpul tau nu e obisnuit cu sportul, si eu an avut "o pauza" de cateva luni, dar dupa a revenit totul la normal.

| Rozamfira a răspuns:

Eu ti-as spune ca sportul trebuie sa aiba limita oarecare. Nu la toti sportul excesiv ii ajuta, dar si provoaca daune. Poti avea anxietate daca ai slabit asa de mult. Trebuie sa mananci mai multe fructe si legume ca sa te recuperezi. Dar ceea ce e legat de menstruatie eu as gandi ca este legat si de sanatate, si de greutate. Eu nu iti zic sa nu faci sport defel, dar pentru tine acum sportul cam ar trebui de evitat. Sper ca te-am ajutat. Pa