| Andreea1095 a întrebat:

Din cauza ca am slabit mult si brusc nu mi-a mai venit menstruatia de cateva luni.Doctorul ginecolog mi-a dat luna trecuta sa iau anticonceptionale timp de 3 saptamani. Dupa ce le-am terminat mi-a venit.Mi-a spus sa astept 2 saptamani si apoi sa incep sa iau duphaston timp de 3 luni.Am luat duphaston exact asa cum mi-a spus si luna asta ar fi trebuit sa imi vina pe 12 dar nu mi-a venit inca.Ce e de facut?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Sa mai astepti si apoi sa iei legatura cu medicul care ti-a prescris tratamentul...ori ar fi bine sa auzi si o alta parere consultand alt medic
O seara bunahappy

4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Din PĂCATE, schema de administrare a AC recomandate de acel medic NU este cea mai potrivită :(
Aş spune că este chiar GREŞITĂ!

Un tratament cu AC se efectuează MINIM 3-6 luni!
Având în vedere că ai avut amenoree secundară, NU ar fi trebuit să întrerupi AC după doar o lună - în acest caz, în ciuda faptului că ai început tratamentul cu Duphaston, amenoreea a "revenit" :(

Acum NU ai altceva de făcut decât să continui tratamentul cu Duphaston ( aşa cum ţi-a fost prescris )...
Efectele s-ar putea să apară în următoarele luni.

În cazul tău, ar fi indicat să iei 1-2 comprimate de Duphaston/zi, timp de 14 zile în a doua jumătate a ciclului menstrual!

Vezi alte detalii în Prospectul de la linkul :
http://www.anm.ro/_/_PRO/PRO_2078_26.10.09.pdf

NU ai precizat ce investigaţii/analize ai făcut ( recomandate de ginecolog ), dacă ai fost şi la un control la medicul specialist ENDOCRINOLOG, schema de administrare a Duphaston, etc.

Întâi trebuie identificate cauzele care au generat această amenoree secundară, apoi trebuie ales un anumit tratament...

Toate cele bune.

| neutrino a răspuns:

Medicul stie!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate ar trebui sa mai astepti.

| Ciprian96CPY a răspuns:

Serios? iei anticonceptionale inca de acum? normal ca ti s-a dereglat si menstruatie si tot