| Ofiintă a întrebat:

Buna

De cand ma stiu am o burta mare de care nu mai pot sa scap, si nici nu cred ca voi scapa, fac abdomene dar nu ajunge tot efortul depus. Dupa abdomene simt ca am o burta mai tare dar numai atat in rest nu rezolva nimic si m-am saturat sa ma chinuiesc cu abdomene pentru ca urasc sa le fac mai ales cand vad ca nu da niciun rezultat.
Am auzit de multe ori ca pentru a scapa de burta mai este nevoie de alergat, sincer eu cred ca este o prostie adica sa alergi pe urma sa faci abdomene si iarasi nu va da niciun rezultat in cazul meu.
Nu stiu ce sa mai fac crying
Visez la un abdomen plat dar asta pentru mine este departe de realitate
Idei?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| 7Azaky a răspuns:

Abdomenele nu te ajuta la slabit!tongue Ele doar iti fac doar abdomenul sa arate frumos(dar daca tu ai grasime...pe abdomen, nu ti se vad "patratele" ).
Ca sa slabesti trebuie sa alergi zi de zi sau 1 data la 2 zile cum poti (jogging da sa stii ca in primele 30 min se consuma doar caloriile pe care le'ai mancat, dupa 30 de minute incep sa se arda grasimile din corp)!
Asa deci sfatul meu este sa te apuci calumea de jogging (si poti alerga cu o haina mai groasa pe tine ca sa transpiri mai mult) si sa faci exercitii cardio (cauta pe google sau youtube)!
Dar trebuie sa ai rabdare cateva luni...si sa tii o DIETA, caci fara dieta si alergat nu o sa slabesti niciodata!
Si sa stii caci cand slabesti, slabesti din tot corpul nu numai din burta, de aceea o sa trebuiasca sa ai rabdare!
La 2 saptamani de alergat o sa slabesti cam 2 kg, pe luna daca ai noroc vreo 4!
Deci iti trebuie ambitie >big grinbig grin

7 răspunsuri:
| Scarlett011243 a răspuns:

Nu este adevarat ce a spus 7azaky abdomenele te ajuta sa dai jos din burtica. Du-te la un nutritionist, sa iti faca un regim bun pe care sa il tii o perioada de timp.

| Elsiane a răspuns:

Păi din câte știu eu abdomenele nu te ajută cu nimic la slăbit. Trebuie să alergi!
Apropo: să nu crezi că dacă mănânci mult te îngrași. Adică da, este adevărat, în timpul orelor în care alergi nu ai voie sa mănânci mult. Poți să mănânci orice, dar în cantități mici. Dacă alergi 2 ore pe zi este ok. Dar să nu te aștepți că dacă alergi de o zi o să slăbești. Trebuie să aștepti aproximativ o lună ca să slabești(nu știu exact). Pe parcursul sportului oricum, nu chiar toate alimentele sunt bune, mai ales dacă au multe grăsimi. Practic tu pui la loc ce ai slăbit. Nu, trebuie să mănânci ceva natural. Fructe si legume multe.

| MrOvidiu a răspuns:

Nu fa abdomene ma ca mair rau faci. Doar alearga si o sa vezi rezultetele in timp. Abdomenele sunt pentru muschii abdominali nu ajuta cu nimic la slabit

| rexxx a răspuns:

Da. du-te la sala cu un antrenor de fitness care iti recomanda si ce si cat sa mananci si ce exercitii sunt bune pentru problema ta ca depinde de la om la om de metabolism nu te lua dupa expertii de pe TPU

| blablablalba a răspuns:

Cea mai simpla solutie e sa sari coarda! Te si distrezi si apar repede rezultatele.

| claudiupuiu a răspuns:

Da da rezultate bune daca faci alergare si abdomene ai saa scapi sigur

| Grigore_Mihaela_1996 a răspuns:

Simplu pentru a scapa de problema ta pentru inceput mersul la analize ar fi primul pas, sportul si o alimentatie sanatoasa te vor ajuta sa scapi de kilogramele in plus... nu exclude vizita la nutritionist...
Eu nu am astfel de probleme dar daca asi fi in locul tau asta asi face. sper sa te faci bine!