| anonim_4396 a întrebat:

Buna,de cateva luni am gingiile mai sensibile, am nevoie de un detartraj, insa gingia de la un dinte s-a umflat si nu stiu daca o sa se vindece de la detartraj.
Si pana sa il fac, de la ce credeti ca mi s-a umflat gingia?
Voua vi s-a intamplat asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| DonEduardo a răspuns:

Bineinteles ca nu se va vindeca de la detartraj. Detartrajul doar te ajuta sa previi probleme, nu sa le rezolvi.

| Irinelp a răspuns:

Trebuie să ei antibiotice și paracetamol, și eu am avut o infecție la gingii cu 2 ani în urmă și am mers la medic și acesta mi-a prescris antibiotice și paracetamol și apă de gură.

| anonim_4396 explică (pentru Irinelp):

Apa de gura folosesc dar degeaba...iar paracetamol am mai luat cand am fost bolnava dar nu gingia nu mi s-a vindecat

| Irinelp a răspuns (pentru anonim_4396):

Trebuie și antibiotice și trebuie cam 7 zile.

| LucaAndrei07 a răspuns:

Nu se vindeca de la detartraj, sfatul meu este sa mergi la un dentist, o sa iti spuna el ce este de facut.