| EllyElenna26 a întrebat:

De cateva luni de zile umblu prin spitale cu o colica renala.Intrebarea mea este legata de trimiterile de la medicul de familie.
Acestea din cate stiu au o valabilitate de 30 de zile de la data emiterii lor si nu se elibereaza mai mult de o trimitere pe aceeasi sectie.
Pe data de 10 februarie am ridicat o trimitere si am folosit-o in urma cu 2 saptamani pentru spargerea pietrei.Am fost internata ambulator, mi s-a facut externare la sfarsitul zilei si am plecat acasa.Luni trebuie sa ma prezint pentru inca o spargere cu o alta trimitere.
Doctorul de familie mi-a explicat din nou ca trimiterea eliberata pe 10 februarie este valabila pana la 10 martie si ca nu ma poate ajuta.
Intrebarea mea este urmatoarea.Credeti ca doctorul de la spital poate accepta aceasta sa foloseasca aceeasi trimitere pentru inca o internare tip ambulator,sau nu o ia in considerare daca deja a fost folosita pentru o internare anterioara?
Va multumesc.(stiu ca este o poveste destul de complexa, dar sistemul sanitar din Romania nu este de prea mare ajutor in zilele noastre)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| karsivan a răspuns:

O folosesti pe acceasi, daca nu vor te duci direct in garda la urgenta si atunci nu mai ai nevoie de trimitere.