| winterspiele2021 a întrebat:

Trebuie sa merg la medicul de familie pentru o trimitere la psihiatrie.
Nu am mai fost de ani de zile la medicul de familie pentru ca nu am avut nevoie.
Credeti ca imi va da trimiterea?
Pur si simplu sau ma va supune si unui control corporal?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Fatamuntilor a răspuns:

Medicul de familie iti va o trimitere acolo unde este nevoie.
Vezi ce program are si ceri o trimitere.Sa ai pregatit cardul de sanatate.
Control iti va face numai daca ai probleme. Poti sa ceri sa iti ia o tensiune, masurarea inaltimii/greutati si cam atat!
Eu de exemplu anul trecut nu am fost.Am avut nevoie anul asta de trimitere si m-a recunoscut cu toate ca aveam masca!

| Nirvanaaa a răspuns:

Pai dacă e la psihiatrie nu văd ce ar trebui sa facă el decât da îți dea biletul de trimitere. Eventual dacă nu te-a mai văzut demult, sa te asculte puțin cu stetoscopul, sa ia o tensiune, de baza. Nu te dezbracă din cap pana in picioare. Depinde de medic oricum.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Îți dă acel bilet de trimitere, ii spui ca te simți din nou rău, te simți depresiv, nu te simți bine. Bolile astea sunt de natura psihica în general, ca se manifesta fizic asta e altceva, dar totul pornește de la psihic, de la neurotransmitatori, creierul este în armonie cu întreg organismul, dacă creierul are de suferit, și organismul suferă, asa ca nu te poate ajuta prin nici un control. Dacă simți ca ești anxios sau depresiv spune-i sa îți dea trimitere la medicul psihiatru, nu ar avea de ce sa nu îți dea atât timp cât tu te simți rău.