| TxOcs a întrebat:

Buna!
De cateva luni mi-a aparut la zona genitala o mancarime ingrozitoare,e inflamat si ustura cand dau cu apa.
Am folosit de la avon un gel pentru zona intima si de atunci incepuse sa ma manance, dar am nu l-am mai folosit si mancarimile au persistat.Nu am intretinut nicidoata relatii sexuale.
Ma gandeam ca e candida,am citit ca poate aparea de la stres,suparare si antibiotice(luasem antibiotice)
N-as vrea sa ma duc la un ginecolog, ce as putea face sa-mi treaca?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca este candida 9si probabil este) nu vei reusi sa te vindeci fara ginecolog. Vei reusi doar sa cronicizezi infectia si sa tragi de ea ani de zile, eventual sa o faci jnevindecabila si sa ramai cu handicapul asta toata viata.
Stiu ca estie greu fiind virgina (am avut aceeasi problema dupa o pielonefrita la 16 ani si a fost foarte greu sa merg la ginecolog), dar e de o mie de ori mai usor decat sa te tratezi dupa ureche si sa te nenorocesti. Medicul iti va recolta secretie de pe vulva si iti va da tratamentul corect. Tinand cont ca ai neglijat infectia extrem de mult, tratamentul poate dura pana la 2 ani (daca il incepeai in primele 48 de ore de la debutul simptomelor, te puteai vindeca in maxim 10 zile).

| BiuL a răspuns:

Stai de cateva luni asa? daca nu a trecut de la sine e clar ceva grav, nu inteleg de ce nu ai mers pana acum la medic, fa-o cat de repede. probabil e candida, te poti irita si de la produse de curatat chiar de la detergentul cu care ai spalat lenjeria intima. trece cu canesten dar na cum e de atata timp tot zic ca e mai bine sa mergi la doctor.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună posibil gelul intim de la avon nu a fost bun pentru tine, el este bun. Dar nu toate femeile il suportă. Mergi la medicul de familie să i ti dea un tratament, explică i situatia si din ce cauză ai această problemă. Succes. Nu te scărpina, să nu faci vreo rană greu de vindecat, dă te cu o cremă, eventual nivea, sau o cremă de mîini pe bază de plante, poate m ai calmezi zona si mîncărimile. Succes.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu m ai folosii momentan acel gel intim. Spală te doar cu apă si săpun, de preferintă cumpără ti un protex, el este antibacterian, si dacă ai ceva acolo te ajută să scapi, dar mergi mîine la medic, nu sta asa.

| Anitta97 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

In niciun caz sapun in zona intima! Trebuiesc produse cu PH scazut ...Si mancarimile sunt din cauza CANDIDEI happy

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Anitta97):

Scuze nu stiam.

| Anitta97 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

tongue :*

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Anitta97):

Mersi pentru tot.

| Anitta97 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Nu ai pentru ce! :*

| CristiDinBucuresti a răspuns:

De cîteva luni? Păi cum ai suportat mîncărimea aia atîtea luni?

| TxOcs explică (pentru CristiDinBucuresti):

Nu ma manca mereu...la un moment dat imi trecuse dar dupa cateva saptamani a reaparut...

| Anitta97 a răspuns:

Clar Candida! Trece intr-o saptamana daca folosesti CANESTEN CREMA costa 13 15 lei ...incerca sa nu te mai speli cu apa fierbinte si sa mai folosesti cosmetice, deodorante pentru zona intima ele cauzeaza candida sad