| litere123 a întrebat:

Am 19 ani si de 5-6 luni imi intarzie menstuatia. Mentionez ca sunt virgina. In septembrie, anul trecut, am fost la ginecolog, unde mi-a facut un control sub burta, folosind un aparat si mi-a sugerat sa las stresul si sa pun cateva kilograme pe mine(50kg-1.66), avand uterul foarte subtire; pe langa asta mi-a recomandat si niste pastile ce trebuie administrate dupa revenirea menstruatiei. Dar mie nu mi-a revenit menstruatia deloc. Am folosit si ceai de cretisoara, am luat cateva kg in plus si am luat, de asemenea, 2 luni pastile Normens. La inceputul anului 2020, cand mi se oprise menstruatia pentru 2-3 luni, luasem Normens si imi revenise, dar acum deloc. Ce fata a mai trecut prin asa ceva sau ce as putea face? Cum as putea sa fiu bolnava in zona genitala cand eu nu am intretinut relatii sexuale?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In cazul tau boala care iti afecteaza aparatul reproducator se numeste amenoree, adica lipsa mangerarii menstruale pe o perioada mai mare de 3 luni (cicluri menstruale medii). In cazul tau exista afectiuni de natura medicala la nivelul organelor care formeaza aparatul reproducator si/sau la nivelul a una sau a mai multe glande endocrine (tiroida, hipofiza (glanda pituitara), ovare, folicul ovarian, suprarenale, etc,) care regleaza nivelurile hormonale necesare si corespunzatoare, pentru ca activitatea hormonala din organism sa functioneze cat mai perfect.
In consecinta afectiunea care iti afecteaza organismul NU are absolut nicio legatura cu virginitatea, neinceperea vietii sexuale. Este indicat sa te prezinti la o noua consultatie ginecologica care sa fie efectuata de catre un alt medic obsterician-ginecolog.
Incearca sa intri in legatura cu utilizatoarea @Blackwoman27
(Rank 1.645) fiindca si ea s-a confruntat cu astfel de probleme. Multa sanatate!

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul tau boala care iti afecteaza aparatul reproducator se numeste amenoree, adica inexistenta sangerarii menstruale pe o perioada mai mare de 3 luni (cicluri menstruale medii). In cazul tau se poate aprecia ca cel mai probabil exista anumite afectiuni de natura medicala la nivelul organelor care formeaza aparatul reproducator si/sau afectiunile se situeaza la nivelul a una sau a mai multe glande endocrine (tiroida, hipofiza (glanda pituitara), ovare, folicul ovarian, suprarenale, etc,) care regleaza nivelurile hormonale necesare si corespunzatoare, pentru ca activitatea hormonala din organism sa functioneze cat mai perfect.
In consecinta afectiunea care afecteaza organismul si provoaca amenoreea secundara in cazul tau, NU are nicio legatura cu virginitatea si/sau neinceperea vietii sexuale. Este indicat sa te prezinti la o noua consultatie ginecologica, dar aceasta sa fie efectuata in alta unitate medicala si mai ales de un alt medic specialist obsterician-ginecolog
Incearca sa intri in legatura cu utilizatoarea @Blackwoman27
(Rank 1.645) fiindca si ea s-a confruntat cu astfel de probleme. Multa sanatate!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu este boală. Este probabil o dereglare hormonală, un dezechilibru, legat de faptul că ești încă nedezvoltată.

| Mopmop a răspuns:

Ar trebui sa ai si o alta opinie medicala. Schimba medicul ginecolog si vezi ce iti spune.

| AfumataSunca a răspuns:

Fata mea poti sa ai boli cu transmitere sexuala si de la toaleta publica daca stai pe colac. nu trebuie neaparat sa intretii relatii sexuale.
iar eu te sfatuiesc sa te duci iar la ginecolog, dumnealui/ei iti sta la dispozitie cu orice informatie. ea stie sa iti dea un diagnostic, TPU nu e in stare!

| AnonimAtic91 a răspuns:

Respectt