| anonim_4396 a întrebat:

De cateva nopti, ma trezesc mereu in timpul noptii. Pe urma adorm la loc si iarasi ma trezesc si tot asa. Azi-noapte, spre exemplu, m-am trezit de vreo 3-4 ori. Nu m-am uitat la ceas si nici ochii nu mi i-am deschis ca sa nu-mi stric somnul. Dar era vreo 3 noaptea. De fiecare data, adormeam la loc si ma trezeam din senin, de parca trebuia sa pazesc ceva si adormisem din greseala. Nu-mi amintesc sa fi avut un vis. Dar in noptile precedente imi amintesc ca aveam vise legate oarecum de experiente neplacute din timpul zilei, doar ca exagerate, iar cand ma trezeam nu mai puteam adormi la loc. Acum, dimineata, ma simt obosita si simt ca n-am avut un somn de calitate (il stiti si voi, sa dormiti bustean, profund) de care as avea nevoie. Macar o noapte pe saptamana. Tin sa precizez ca dorm cu toate luminile stinse, e liniste si nici nu ma trezesc ca am nevoie la toaleta. Ce as putea face sa am si eu un somn odihnitor? Care o fi cauza pentru care ma tot trezesc in timpul noptii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Metideaza inainte de somn, asculta muzica de relaxare, ai cosmaruri? Urinezi?

| Emanuel95055 a răspuns:

Du-te si vorbeste cu medicul de familie despre problemele tale cu somnul. Si eu am probleme cu somnul si in cazul meu mi-a prescris niste somnifere. In cazul tau ar putea sa procedeze altfel dar medicul acela e acolo sa te ajute deci n-ai nimic de pierdut.

| aimullah123 a răspuns:

Exista o gramada de suplimente alimentare si ceaiuri pentru somn. Pe langa suplimentele alimentare exista si medicamentele cu prescriptie medicala gen anxiolitice, tranchilizante, sedative hipnotice, neuroleptice etc. Problema e ca astea din urma nu se iau asa oricum. Incearca mai intai cu ceva natural.
Daca nu te ajuta ceaiurile incearca suplimente.
Melatonina 5mg o pastila cu 30 de minute inainte de culcare.
Daca e prea putin pentru tine incearca bien dormir, care pe langa melatonina mai contine si alte plante gen passiflora.
Daca nici cu bien dormir nu poti dormi mergi la psihiatru. Dar vezi ca unii psihiatrii prescriu somnifere mai tari de la inceput. Eu zic ca o pastila de Anxiar de 1mg timp de o luna e mai mult decat suficient. Sa nu depasesti o luna. Anxiarul asta e bun daca motivul pentru care nu poti dormi este nelinistea.
Atentie!
Chiar si suplimentele alimentare au o perioada pe care nu trebuie sa o depasesti. La melatonina parca e o luna. A era sa uiti, la melatonina asta nu e nevoie sa iei 5mg. Poate pentru tine e suficient sa iei o cantitate mai mica.
Vezi ca de la unele medicamente e posibil sa visezi urat sau sa ai vise mai linistite dar mai des. Nu e un motiv de ingrijorare.
Si inca ceva foarte important. Sa nu ceri de la vecini, prieteni etc. medicamente care necesita prescriptie medicala pentru a fi eliberate! Nu intamplator trebuie prescriptie. Trebuie sa te invete medicul cum sa le iei, cat sa le iei si cum sa renunti la ele. La unele e nevoie sa renunti treptat.
Melatonina si bien dormir nu dau dependenta, nu e nevoie sa le reduci treptat si nu e nevoie de prescriptie medicala. Le poti cumpara fara reteta. Dar si despre astea e bine sa stie medicul ca iei.
Altceva deosebit de important!
Nu combina doua pastile pentru somn. Adica sa nu iei si melatonina si anxiar. Poate fi foarte periculos in unele cazuri.
A si daca spre exemplu azi iei anxiar si alegi ca maine sa il schimbi sa iei bien dormir sau altceva efectul va fi mai accentuat. E bine sa lasi o zi intre ele cand le schimbi.

In concluzie, uite ce trebuie sa faci tu.
Te duci la medic si ii zici despre problema ta. El isi va da seama care este cauza si iti va da ceva in functie de asta. Tu o sa urmezi tratamentul si apoi revii la control.

| Manciu_Emil_1976 a răspuns:

La mine durează de mulți ani,și a devenit o povară. Este bine să stabilești cauza pe cât posibil a acestei tulburări și să schimbi sau să înlături ce nu este bine. Altfel, în timp vor apare tot ma multe nelinisti, remușcări, și vei pierde din multe puncte de vedere. Oboseala și neliniștea afectează tot mai mult în timp anumite organe, funcții, și viața socială.