| prtsc a întrebat:

Am deschis acest subiect, pentru a-mi prezenta problema cu care ma confrunt in ultima perioada si anume: prezenta flocoanelor si punctelor fudds ("bastonaste" si puncte transparente, semitransparente sau chiar inchise usor la culoare).
Am citit putin despre afectiunea care imi creeaza disconfort si teama, afland ca la unele persoane, flocoanele si punctele fudds au aparut "din senin". Dar in cazul meu, problema este mai complicata, caci, banuiesc, totul porneste de la stilul "nociv" de viata pe care l-am "adoptat" cateva luni in urma, pana cand situatia a devenit tot mai grava. Problema este ca de la inceputul lunii decembrie am inceput sa stau treaz pana la ore tarzii, sa-mi petrec timpul tot mai mult stand nopti intregi treaz, in loc sa ma odihnesc. De abia de saptamana trecuta si pana acum, am reusit sa imi schimb si sa-mi mentin un program de somn "normal", fix.
Obisnuiam să rămân treaz, de obicei, pana la ora 2, 3 sau 4, de cateva ori pe saptamana (adica erau 3 sau chiar 4 nopti pe saptamana petrecute in acest fel). Am ajuns atat de departe cu prostia mea incat s-a intamplat (o data sau de doua ori; nu mai stiu exact) sa raman treaz pana la ora 10 dimineata, fara sa ma odihnesc. Am continuat in ritmul acesta si tot mai mult am observat ca starea s-a inrautatit. Am inceput sa dorm mult, mai mult decat este necesar (in zilele in care imi propuneam sa "respect" un program normal de somn, cand reuseam sa adorm la ora 10 sau 11 seara, ma trezeam de abia la ora 10 dimineata, in conditiile in care ziua nu munceam, nu invatam, nu faceam orice alta activitate, chiar una extenuanta). Deja dormeam mult (11 sau 12 ore) si nu mai tineam cont ca adorm la 4 sau chiar la 6-7 dimineata si ma trezesc dupa amiaza sau ca adorm la 11 seara si ma trezesc cam la aceeasi ora dimineata, caci aveam aceeasi stare: cea de oboseala, mai mult sau mai putin accentuata (diferita de la zi la zi). La scurt timp mi-am simtit foarte greu capul (de parca ceva mi-l tragea in jos) avand o stare de parca era oboseala extrema (ca si cum as fi muncit pana la epuizare) si fara sa pot adormi sau sa simt nevoia de somn (adica dormeam de ex. 11 ore si totusi, efectiv, pe parcursul zile imi aparea aceasta stare).
Binenteles, au inceput sa apara "pete" rosii pe suprafata alba a ochilor (sau zona alba care inconjoara irisul, "partea" inchisa a ochiului), iar de cateva ori, in noptile pierdute aiurea, am simtit efectiv cum venele din zona capului erau, parca "sub presiune". Atunci am crezut ca voi face o hemoragie sau se va intampla ceva grav.
Dupa ceva timp, mi-a disparut aproape complet senzatia de greutate la nivel capului, dar ce sa vezi, surpriza: m-am trezit, intr-o dimineata (adormisem pe la ora 11 seara; cred ca a fost acum 3 saptamani), cu vederea plina de "linii" sau "bastonase" mai mult sau mai putin transparente, privind la zapada din curte. Am crezut ca visez, nu mi s-a mai intamplat asa ceva.
Este adevarat ca am din copilarie un mic "bastonas" usor inchis (nu stiu din ce cauza il am), dar efectiv in acea dimineata m-am trezit cu o gramada de astfel de "bastonase", puncte, foarte neplacute. Si de atunci inca le mai am, dar parca sunt mai putin vizibile/accentuate acum fata de cele din acea dimineata.
Tot ceea ce am descris aici, nu cred ca are in vedere doar ochii, ma tem ca mi-am facut "praf" si creierul, sistemul nervos:/ Cam nasol, caci am 20 de ani si nu 70 sau 80 de ani si sa ma "multumesc" cu starea actuala de sanatate. Acum, intrebarea mea este: situatia se va imbunatati (atat in legatura cu afectiunea de la ochi, cat si cu starea psihica si fizica)? Imi vor disparea flocoanele aparute recent sau le voi avea pentru totdeauna? Ar putea aparea si altele in viitor daca nu am grija de ochii mei (si de corp, in general)? Daca eu voi incepe sa fac sport zilnic, sa respect un orar de somn fix, sa ma hidratez si sa mananc cat mai multe fructe si legume, se va imbunatati starea de sanatate?
Sau va trebui sa ma prezint oftalmolog si chiar la neurolog (inca mai am dureri usoare de cap, uneori, iar senzatia de greutate la nivelul capului apare uneori, la o "intensitate" redusa)?
Ironia este ca in luna octombrie am facut o serie de analize (de sange, urinare) si de consultatii (la neurologie, oftalmologie, stomatologie, cardiologie, etc.), pentru a-mi verifica starea generala de sanatate, totul fiind bine. Dar acum, ce sa spun?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Teo29 a răspuns:

Mergi si fa investigatii mai amanuntite in alta parte. Prezinti acolo ce investigatii ai, si cere sa faci suplimentare. Exista tomograful ocular, sunt si alte investigatii de luat in seama care poate nu ti-au fost inca recomandate. Cauta info despre medici buni si trateaza-te.

In Bucuresti, este dr. Șelaru Daniela foarte bună.