| Himera a întrebat:

Sunt lipsita de vlaga. Ma culc obosita si ma trezesc la fel de obosita, chiar daca am un somn profund si dorm 6-7 ore pe noapte si 2-3 pe zi. Nu ma pot concentra asupra niciunei activitati, am ameteli constant, cand merg am senzatia ca oricand pot sa ma prabusesc. Am nevoie de cateva sugestii naturiste ca sa imi recapat viata, momentan ma simt ca un mort care se misca din cand in cand.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| skama18 a răspuns:

Wow e grav...iti trebuie o alimentatie bai gogata in proteine.si mananca de3 ori pe zi daca poti.la inceput e greu dar pe urma cere orgaismul, si dormi destul de mult ar trebui sa fi fresh tot timpul. eu dor in jur de 4-5 ore pe noapte, ziua nu pot sa dorm.si mananc bine de 2 ori pe zi. dupa o alimnetatie corecta deupa 2-3 saptamani poti sa faci si sport, daca doresti alergi 30 min /zi.si o sa fie ok

| Himera explică (pentru skama18):

Stiu ca principala sursa de proteine este carnea sia devarul e ca am renuntat la carne de ceva timp. Imi poti recomanda o alta sursa?

| gaoaza a răspuns (pentru Himera):

Peste oceanic, cu precadere somon, omega3 este binecuscuta ca si hrana pentru creier, te ajuta cu brio si in depresii si alte asemenea caderi!

| skama18 a răspuns (pentru Himera):

Presupun ca ai renuntat la carne deoarece ai vazut pe la tv k vedetele care au o silueta grozava sau dat pe legume.este total gresit.eu nu tin post pentru ca nu pot, mamanc carne in iecare zi pentru ca sti k e ceva consistent si are destule proteine pentru a ma mentine in echilibru.de exemplu fructe nu e bine sa mananci seara, legumeele sunt bune insa nu poti manca atatea leume sa ai un echilibru cat de cat adecvat.mananca carene fara grasimi. piept de pui pe grata, peste, chiar si carne de porc daca iti place fara grasime, bea o cafea, doua pe zi k face bine la organism nu te lua dupa aia care spun k distrug neuronii k nu e asa, dar sa fie cafea nu 3in1, capucino si de astea cafea simpla fara mult zahar si o sa iti revii

| Himera explică (pentru skama18):

E vorba de o credinta proprie, o decizie personala. Nu dau doi bani pe silueta si tot ce tine aspectul fizic, doar ca nu ma simt in stare sa mananc cadavre de animale.

@ Cei care au zis de anemie, mi-am facut niste analize acum 2 luni si au iesit bunicele, poate nu a stiut doctorul ce spune(si e posibil) sau poate m-am anemiat intre timp.thinking

| axll a răspuns (pentru gaoaza):

Omega3 nu are treaba cu asta. lucreaza pe trigliceride si putin pe colesterol. daca este combinata cu policosanol poate sa scada LDL-ul si sa creasca HDL-ul. de obicei se foloseste ca si cardioprotector in asociere cu aspirina 75mg gastrorezistenta sau 100 mg. iar poate fi folosita ca adjuvant in tratamentul cu silvastatine si ultimele studii arata ca ar avea efect benefic si la nivelul ocular.

| skama18 a răspuns (pentru Himera):

Da e o decizie proprie nu te poate oblga nimeni.na nu stiu ce sa zic...din egume nu stiu cate proteine poti obtine.parerea mea e sa mergi la un doctor nutritionist si ii spui sa iti dea o dieta pe o perioada fara carne din care sa poti obtine destule proteine sa te simti bine...iesi mai mult la aer.la o plimbare cu o prietena cu cineva. seara culcate mai devreme, pe la 12 maxim 11 sa te odihnesti.nu k mine ma culc pe la 2-3 si la 630 7 ma trezesctongue

| GabiiHaș a răspuns (pentru gaoaza):

Omega 3 il gasesti in semntele de in, este ieftin, usor de procurat si usor de administrat.

30 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Du-te la medicul de familie sa-ti indice analize de sange( in special hemoleucograma si sideremie). Poti avea o anemie marcata sau o alta boala de sange.

| Ramo80 a răspuns:

Cred ca ai o lipsa de calciu, de vitamine. Parerea mea e sa iei un complex de vitamine. Vorbeste cu o farmacista si-ti va recomanda ce e bine sa iei. Multa sanatate! Pupic!

| mgtow a răspuns:

Nu consuma cafea pentru ca iti distrug neuronii + ca pierzi concentrare la studii din cauza ei. Nu mai dormi ziua si incearca sa dormi 8 ore pe zi, bei un ceai inainte de a te culca sa-ti prinda mai bine.

| skama18 a răspuns (pentru mgtow):

Mai lasa-ma ma cu cafeaua k nu bei 2 litri pe zi ca sa iti distruga neuronii. ia o carte de tratamente undeee o sa citesti despre cafea. care e ff buna pentru organism si are antioxidanti de care organismul are nevoie...neuronii tii distruge medicamentele care le iei fara sa ti le prescrie un medic cum ar fi memo plus si vrajeli de astea

| Nu a răspuns (pentru mgtow):

Tu erai ala care zicea ca o relatie intre un baiat de 18 ani si o fata de 15 inseamna pedofilie la o intrebare de acum cateva zile, asa ca lasa-ne cu cafeaua care distruge neuroni, ca maine poate aflam si ca apa face ca parul sa creasca pe nas.

@ Intrebare:
Totul ti se datoreaza probabil regimului alimentar si aici iti zic o chestie ca am vorbit cu tine: esti fata - daca tii vreun regim ca sa slabesti / sa te mentii slaba, de genul "nu mananc nimic", atunci nu te mira daca o sa si lesini cat de curand. Incearca sa bagi in tine fructe si legume cat cuprinde, fara vreun fel de retineri, ca alea nu ingrasa si iti dau energia necesara ca sa-ti desfasori activitatile zilnice.
Somnul e ok, depinde si la ce ore, incearca sa-ti mentii un program cat mai regulamentar, fara nopti pierdute.

Un alt mic sfat pentru a te simti unpic mai bine e urmatorul: spala-te pe fata / pe maini cand te simti rau, o sa-ti dea o mica stare de revigorare, la mine cel putin merge.

P.S: Evita sa stai molesita in pat, asta nu-ti va face bine. Nici nu trebuie sa faci tumbe evident, dar incearca sa gasesti ceva care sa te distraga de la ameteli s.a.

| mgtow a răspuns (pentru Nu):

Voi credeti ca e buna dar ve-ti vedea in timp de ce e in stare cafeaua: http://www.sanatate.org/cafeaua-efecte.php asa ca viata buna sa aveti la cat de bine va ingrijiti voi si nu va informati suficient.

| mgtow a răspuns (pentru skama18):

Bine mai omule cum spui tu dar eu am cunoscut persoane care aveau atacuri de nervi de la cafea, probleme de sanatate cum ar fi cancerul, pierderea memoriei, etc. Daca tu ai lasa cafeaua si ai incerca sa fii mai atent la ce consumi ai duce o viata mai buna, eu nu beau cafea si ma trezesc numai bine dimineata.

| skama18 a răspuns (pentru mgtow):

Si ce frate omul care are probleme de sanatate ii spune medicul daca e bine sa cansume cafea sau nu...eu beau in jur de 2-3 cafele pe zi si ma simt ff bine.duc o viata ff buna cafeaua nu imi afecteaza somnul dorm 4-5 pe noapte si ma simt de parca m dormit 12.nu am nevoie de alarma dimineata cand plec la servici e totul de la sine am o ora la care ma trezesc zi de zi.ti-am zis in rasp precedent daca be 2 litri pe zi normal k afecteaza si o iei razna, cu pierderile de memorie e o boala deci nu e deloc de la cafea.e o boala destul de raspandita. muti oameni au problema asta chiar si aia care nu au consumat cafea niciodata.mai bnbea si tu o cafea decat sa mananci toate porcariile ce se gasesc la magazine.

| mgtow a răspuns (pentru skama18):

Eh si tu acum cu porcariile din magazine din cate am auzit la noi in tara cu dulciurile e belea mare pentru ca le baga multe chimicale si oricum eu mai sunt mic sa mananc asa ceva, ar trebui sa dormi 8 ore pe zi cel mult; dormi putin si medici spun ca nu e bine.

| mgtow a răspuns (pentru skama18):

Nu mai sunt mic am gresit inainte.

| skama18 a răspuns (pentru mgtow):

Pai eu chiar daca dorm 2 ore pe noapte ma odihnesc destul.totul tine de personalitate. sunt calm, nu ma enervez pentru orice.si ac totul premeditat.trebuie sa ai rabdare pentru asa ceva

| mgtow a răspuns (pentru skama18):

Interesanta situatie, mai era unu aici care zicea ca bea de rupe bere si nu se imbata (nu pot sa spun ca era adevar sau la misto).

| skama18 a răspuns (pentru mgtow):

Berelaughinglaughing
pai ce ma te imbeti de la bere.ca sa ma inbat de la bere trebuie sa beau o lada.frate am baut si o sticla de JB.bine mam ametin nu pot a zic.dar mai dcuceam

| axll a răspuns:

De cat timp te tine starea asta? oboseala cronica poate fi un simptom al unei boli. cel mai bun sfat, du-te la un doctor si spune-i ce simptome ai. nu te va interna. iti va prescrie un complex de vitamine si minerale sau niste magneziu. (carentele de magneziu pot da stari de oboseala, greutate in concentrare). daca nici asa nu se va remedia problema te duci din nou la control. contrar celor spuse de unii useri, cafeaua are efecte benefice asupra organismului. nu am auzit pe nimeni sa moara din cafea si cunosc pesroane de 80 ani care consuma cafea in mod regulat. daca era asa nociva era interzisa.

| GabiiHaș a răspuns:

Probleme cu ficatul ai?

| Himera explică (pentru GabiiHaș):

Nu cred...

| GabiiHaș a răspuns (pentru Himera):

Ar fi bine sa faci un TGP si un TGO(analize pentru ficat)

| Georgyyyyyyy a răspuns:

Buna...ar trebui sa-ti schimbi programul.sa adormi seara mai devreme cum ar fi 10 si sa dormi cel putin 7-8 ore.incearca sa dormi si pe zi sa mananci sanatos si totusi sa consulti un medic!

| gaoaza a răspuns:

Dupa manifestari este vorba de o dereglare a ficatului, fa niste analize. Nu cauta raspunsuri aici, nici unul dintre sfaturile noastre nu sunt autorizate. Fuga la medicul de familie!

| Himera explică (pentru gaoaza):

Mi se ridica parul de pe maini cand vad cuvantul "doctor". Doctorul, zeul sanatatii, nu ma vede decat ca pe o sursa de bani, o bucata de carne, o boala a carei consecinte(cauza fiind exclusa) trebuie tratate. Prefer sa mor de moarte buna decat din cauza vreunui nebun.

| gaoaza a răspuns (pentru Himera):

Nu toti medicii sunt asa. Si eu am aceeasi senzatie cand vad spitalul su aud de doctori. Eu am starea asta de la o foarte grava maladie peste care am trecut cu bine acum 4 ani! Sper sa-ti gasesti linistea si sa-ti revii! Oricum e primavara (mai mult sau mai putin ) si astenia este in floare! happy

| DorelSudoru a răspuns:

Anemie iti spune ceva? sau poate doar o stare ciudata pe care o am si eu in unele zile

| pYv a răspuns:

Mergi la doctor cel mai bine si in plus o cafea dimineata este bine venita happy iti mai poti lua suplimente cum ar fi vitamine sa mananci cereale etc... poate ai o anumita lipsa de o vitamina, calciu, magneziu etc si eu ma simt vraiste de veo 2 saptamani dar acum mi-am luat niste vitamine de pus in apa beau o cafea dimineata, si nu prea mai am mari probleme cu astea