| RoxanaGhost a întrebat:

Buna! De cateva seri adorm foarte greu deoarece simt un nod in gat.
Nu stiu daca e tiroida, avand in vedere ca am fost la endocrinolog si nu am probleme grave (lobul drept putin marit si atat, analizele ok, doar cortizolul, mai exact la hormonul de stres o valoare destul de crescuta, mi-a prescris timp de 3 luni thyrohelp).
De exemplu si acum, incerc sa adorm si cand mi se induce acea stare de a inchide ochii, nu pot pentru ca imi apare noul in gat si simt ca ma sufoc.Stau cu gandul ca daca nu apuc dimineata.
Mentionez ca in ultimele zile am fost extrem de stresata si de suparata si m-am abtinut de la plans.Acum am plans putin si parca m-am mai linistit.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Dormi pe o perna mai inalta sau pune 2 perne, in felul asta nodul din gat se duce si poti sa dormi mai bine.

Incearca sa elimini stersul din viata ta si sa mananci foarte sanatos, fiindca hormonii au nevoie de varietate de vitamine si minerale, ca sa functioneze normal.
Sportul ajuta si el foarte-foarte mult, ca-ti eliberea mintea de stres si iti oboseste corpul, inducand un somn profund si odihnitor.
Sanatate multa!

| Hyperion7 a răspuns:

Daca ai probleme și cu stomacul și, implicit, acidul gastric, posibil sa fie și asta o varianta
https://www.catena.ro/senzatie-de-nod-in-gat-care-sunt-cauzele