| Davyd2001 a întrebat:

Salut, am făcut analizele și mi-a ieșit TSH ul mare, m-am dus la endocrinolog și mi-a spus că am tiroida autoimună (Hashimoto) mi-a prescris euthyrox si problema este ca îmi face mai mult rău decât bine, dar am o nelămurire, toate simptomele mele duc spre Hipertiroidism, asa m-am documentat de pe internet, adică sunt foarte slab, parul îmi cade destul de mult și am palpitații, e posibil dacă am TSH mărit sa am hipertiroidism sau un TSH mărit înseamnă hipotiroidism? Mulțumesc mut!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ia analizele si fugi la alt endocrinolog, cerand o a doua parere!
Recomand cu tarie si un ecograf la glanda tiroida!

| dullcat a răspuns:

Mergi din nou la medic.Asta trebuie sa faci cand schema de tratament nu functioneaza sau cand simti ca iti face mai mult rau decat bine, nu sa cauti pe TPU.

| Davyd2001 explică (pentru dullcat):

Am vrut sa vad dacă mai sunt persoane în situația în care sunt eu, nu am cautat rezolvarea aici, nu ai citit întrebarea bine, am cerut părerea fiindcă simptomele mele nu par a fi spre Hipotiroidism ci mai degrabă spre hipertiroidism tocmai de aceea am pus întrebarea asta sa vad dacă sunt persoane care au aceasta problemă. fiindcă ma gândesc ca s-a greșit tratamentul. Atâta tot

| dullcat a răspuns (pentru Davyd2001):

Am citit bine.In astfel de cazuri te consulti cu un alt medic si atat.Respectivii nu au facut 6 ani de facultate plus multi altii de rezidentiat si practica pentru ca populatia sa ceara sfatul necunoscutilor de pe internet.

| Davyd2001 explică (pentru dullcat):

Am cerut sfatul celor care au sau au avut problema pe care o am eu, dacă te a deranjat întrebarea puteai pur și simplu sa treci peste ea, nu te am obligat să îmi răspunzi, am cerut sfaturile celor ce știu despre ce este vorba și care au trecut prin aceasta situație.

| dullcat a răspuns (pentru Davyd2001):

Ai intrebat la general.Nu scrie nicaieri in intrebarea initiala: Rog sa raspunda doar persoanele care au trecut prin asta.

Cand scrie asa eu nu comentez, stiind ca nu mi s-a intamplat.

| Davyd2001 explică (pentru dullcat):

Îmi pare rău că nu m-am adresat asa cum ar fi trebuit, dar eu de obicei când văd o întrebare care nu mă privește nu răspund

| ValentinMihai78 a răspuns:

Dacă un medicament dă reacții adverse, opriți tratamentul.
Apoi, căutați alt laborator? medical și repetați analizele medicale, fără a spune că le repetați.
Apoi, căutați un alt medic specialist endocrinolog, de asemenea fără să anunțați că ați fost la alt medic.
Apoi, puteți face o comparație între cele două rezultate medicale și avea un rezultat cât de cât mai aproape de adevăr!

| FindMyName a răspuns:

Și eu am glanda tiroida, și pe mine una nu ma afectează euthyrox. Dar ai putea sa mergi la un alt doctor și sa ii explici situația. Și la fel am palpitații uneori și stări de rău...dar nu îmi explic de ce îți face rău. Eu iau euthyrox de 25mg...depinde tu de cat iei, poate e prea tare pastila.