| anonim_4396 a întrebat:

De cateva zile am dureri foarte mari de spate..Au inceput cand m-am aplecat sa iau ceva. Durerea este mai persistenta deasupra fundului,chiar la os.Dar in anumite momente ma doare si sus la gat,la rinichi, plamani..Am senzatia ca ma doare si piciorul stang,si fundul. Am mers la medicul de familie,mi-a spus ca am o nevralgie de la curent si mi-a recomandat "Doreta",insa ma simt foarte ametita de la ele. Lucrez la birou si stau destul de multe ore pe scaun, dar nu in curent.Imi este teama sa nu fie ceva la rinichi sau plamani. Nu prea mai pot nici sa dorm,ma simt nelinistita, agitata.(de fel sunt foarte panicata). Are cineva idee ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca lucrezi la birou si stai indelungat pe scaun, aunci primul lucru care trebuie facut este SCHIMBAREA SCAUNULUI. Scaunul trebuie sa fie unul ergonomic: cu spatar pana la umeri, reglabil, inaltime si inclinatie ajustabila, manere de sprijin laterale (pentru cot) si in nici un caz sa nu-ti apese partea inferioara al coloanei vertebrale!

Totodata, macar odata pe ora, ridica-te de pe scaun si misca-ti membrele si coloana (aplecare prin rasucire usoara stanga-dreapta. Daca e posibil, ar trebui sa prevedeti in programul celor care lucreaza in birou o pauza de gimnastica la mijlocul schimbului, daar si una la terminare!
Discuta acest aspect cu colegii si cu seful/sefa de birou! E vorba de sanatatea tuturor!

| Violleta2022 a răspuns:

Mergi la alt medic!
Ori ia-ti concediu si stai acasa, pana te faci bine!
In orice caz, statul pe scaun ore lungi si lipsa activitatii fizice da aceste dureri de oase peste tot.
Poate este cazul sa incepi sa schimbi viata sedentara pe una activa, dimineata te trezesti cu jumatate de ora mai devreme si faci exercitii, este cel mai bun timp din zi sa-ti incepi ziua si sa obtii beneficii maxime.

| vocea a răspuns:

Desi unele dintre cauzele durerii lombare sunt usor de diagnosticat(artroza, hernia de disc sau traumatismele), in alte cazuri cauza este maigreu de identificat. Pozitiile defectuoase, sarcina, exercitiile fizice, gradinaritul, chiar si schimbarea vremii constituie imprejurari in care sedeclanseaza afectiunea. Aceasta poate fi agravata de stres si anxietate.Medicamentele de combatere a durerii, ca aspirina si paracetamolul, potreduce imediat simptomele. Aspirina reduce in acelasi timp si inflamatia, cu conditia sa iei doza maxima timp de 1-2 zile.
Daca durerea nu este prea severa, roga-ti partenerul sa maseze zonaafectata.

Incearca sa faci exercitii usoare; intinderile ajuta la relaxareamusculaturii incordate; sederea la pat poate amana insanatosirea. Cucat devii activ mai repede, cu atat mai grabnic te vei reface.Incearca o compresa cu gheata pentru a reduce
inflamatia. Daca durereanu cedeaza, daca este severa sau persista mai mult de doua zile, trebuiesa te adresezi medicului de familie. In continuare, prezentam cel maides intalnite cauze care pot declansa dureri de spate.

| Alecsandra27 a răspuns (pentru vocea):

Cred ca simptomele sunt agravate si de anxietate...Dar in acelasi timp ma tem sa nu fie vreo problema la rinichi... Durerea se lasa pe un picior si pe fund.