| Pătrunjăl a întrebat:

De cateva zile cand stau in pat si ma ridic sa merg (in alta camera de ex.) simt ca ametesc si ca nu mai vad bine cateva secunde. Poate sa fie de la caldura sau e ceva mai grav?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| iulian1302 a răspuns:

Buna! Poate fi vorba despre o lipotimie care poate fi cauzata si de caldura. In acelasi timp poate fi vorba si despre o hipocalcemie sau despre o alta boala. Recomandarea mea este sa bei multe lichide(2-4 l/zi), sa mananci fructe si legume proaspete. Daca observi ca simptomele nu dispar in aproximativ 2 zile iti recomand sa mergi de urgenta la medic deoarece poate fi vorba despre ceva mai grav. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai probabil, este vorba de Hipotensiune ortostatică - vezi detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......atica_9594

http://www.sfatmedical.ro/Semne_si_simptome/Hipotensiunea_ortostatica

http://citynews.ro/......ate-116058

Sau de o anemie...

Un control la medicul de familie şi nişte investigaţii suplimentare vor confirma sau infirma diagnosticul prezumtiv!

Toate cele bune!

| Flav1a a răspuns:

Posibil si din cauza calduri, dar poate si din cauza alimentatiei, poate nu mananci suficient si organismul este slabit. Trebuie sa bei si lichide pentru hidratare.