| anonim_4396 a întrebat:

De ce cand ma ridic de pe scaun sau din pat, ametesc pentru cateva secunde, dar nu mereu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna!
E posibil ca, de la ridicatul brusc in picioare din pozitie orizontala, sa ai scaderi bruste de tensiune arteriala. Daca in mod normal ai si o tensiune arteriala mai mica decat media, e foarte posibil sa fie asa ceva. Incearca sa nu te mai ridici asa de brusc, chiar si cand stai mai mult timp pe scaun, si sa ai mereu la indemana o ciocolata. Te poate ajuta sa iti revii.
Te pup!

9 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Posibil să ai o anemie, mergi la medicul de familie și cere să faci niște analize de sânge.
Pa, pa.

| pietrean a răspuns:

Se cheama vertij. Poate fi si din alte motive, nu neaparat de la tensiune.Eu nu am tensiune si totusi ameteam, din cauza proastei circulatii a sangelui catre creier.Mai poti ameti si din cauza lipsei unor vitamine(B12 de exemplu), minerale.Asa ca niste analize, nu ar strica!

| Maxim96 a răspuns:

Lipsa de calciu

| aleahimk a răspuns:

Pentru ca te ridici brusc sau poate ai lipsa de calciu ori ai nevoie de odihna mai multa. Si factorii de stres contribuie la starea ta fizica, incearca sa ii eviti.

| Anonimaa77 a răspuns:

Si eu asa am patit de multe ori. Am mers la medic si mi-a zis ca e din cauza lipsei de calciu. Ar fi bine sa te duci la medic. :*

| Fresh a răspuns:

Si eu patesc chestia asta destul de des... odata am iesit din cada (faceam baie), am ametit si am cazut pe jos si m-am lovit la cap, m-am speriat un pic pentru ca nu se mai intamplase niciodata asa de rau, probabil ca nu avem suficient calciu big grin

| CrazyStuff a răspuns:

Mi s-a intamplat si mie asta de multe ori. E din cauza lipsei de calciu din organism. Cel mai bine ar fi sa mergi la medic. :*

| Andrei_Andreiutzu_1997 a răspuns:

Este din cauza lipsei de calciu nu ai destul calciu in organism icnearca sa consumi cat mai mult lapte oua carne....sua sa iei pastile care contint calciu/magneziu/zinc

| smilegirl99 a răspuns:

Cel mai probabil ai lipsa de calciu.fa-ti niste analize si consulta un medic, e cel mai bine.:*