| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU...
De ce atunci cand ma ridic de undeva...ametesc,ma doare capul si vad in ceata sau mai deloc pentru cateva secunde? Plus ca de la o vreme nu mai am nici pofta de mancare...De la ce poate sa fie? Este cazul sa merg la doctor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
17 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Cred ca esti anemica. De asemenea si lipsa unor elemente chimice din sange (fier, magneziu, calciu) duce la ameteli.Anemia da simptomele pe care le simti tu.Mai ales daca ai si un ciclu abundent si pierzi mult sange. De asemenea, asa cum s-a spus inainte, vara scade tensiunea arteriala din cauza caldurii si in momentul in care te ridici brusc, tensiunea scade si mai tare si ai senzatia de ameteala si dureri de frunte.

evenso
| evenso a răspuns:

Buna.
Este cazul sa te duci la medic, nu putem ghici ce ai, dar nu este firesc sa ai aceste simptome.

| wpoieoit a răspuns:

Nu ai de ce sa te temi.Este ceva normal...desigur asta daca se intampla in momentul in care te ridici dimineata din pat, altfel ai o problema.

| Anonimatttt a răspuns (pentru wpoieoit):

Nu doar cand ma ridic dimineata din pat se intampla...se intampla mereu, oriunde as fisad

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Vezi cum stai cu tensiunea, ți ai măsurat o recent? Și glicemia, poți merge la medicul de familie și îl /o rogi să î ți dea o trimitere pentru analize complete de sînge. Baftă și sănătate, esti fată sau băiat?

| Anonimatttt a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Nu,nu mi-am masurat tensiunea recentthinking
Sunt fata big grin

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Anonimatttt):

Mîine mergi la medic. Nu amîna.

| dragos9234 a răspuns:

Este ceva normal, ai momente cand o simti dar si momente cand nu vei simti.
Se intampla pentru ca te ridici repede.

| TiffanyღBJ a răspuns:

Chiar daca este cald, nu este normal ceea ce simti. Posibil sa ai o carenta de vitamine sau de minerale, o anemie..trebuie sa faci niste analize de sange si rezultatele o sa spuna ce ai. Mergi la medicul de familie, ia-ti trimitere si mergi la analize.

| R0CA19 a răspuns:

Cred ca este de la caldura caci asa se intampla si la mine.Nu stiu exact de ce ca nici mie nu mi-a zis nimeni.

| hanzelik a răspuns:

Esti anemica, incearca sa mananci ceva mai mult si ia niste vitamine, fundita?

| dexter7 a răspuns:

Se poate sa fie de la lipsa de calciu? incearca sa consumi cateva zile la rand mai multe alimente ce contin mai mult calciu (Suc de portocale, Portocale, Soia si tofu, Somon, Legume cu frunze verzi ) sa auzim de bine
Seminte

| AlexDaghiu a răspuns:

Nu te mai ingrijora asa fac toti pe caldura asta. Incearca sa consumi multe fructe si legume si cand mai iesi cu prietenii sau asa in general cand stai afara stai la umbra.

| Fara_H_Jonny_1996 a răspuns:

Nu, nu este cazul sa mergi la doctor.Tu stai relaxat pe scaun, iar cand te ridici, te ridici brusc.Din cauza asta, toti muschii se contracta imediat(se incordeaza) si tot sangele incepe sa pompeze mai repede pentru muschi.Si mie, si mai multor prieteni li s-a intamplat.

| Biancaseba a răspuns:

Anemie!

| i0ana a răspuns:

Se cam intampla tuturor acea ameteala, mai ales la o ridicare brusca si mai ales in conditii de caldura. Lipsa poftei de mancare poate fi de asemenea atribuita caldurii. Eu as zice sa nu-ti faci griji. E recomandata multa hidratare si incearca eventual o combinatie de saruri minerale ca supliment. Acum totusi, tu stii mai bine. In caz ca simptomele persista si e deranjant te poti adresa oricand medicului de familie. Numai bine!

| pufulinutzadianutza a răspuns:

Hmmmm cred ca trebuie sa mergi la doctor dar daca crezi ca nu poti sa mergi singura cere ajutorul tatalui sau a mamai tale doctorul o sa te consulte si o sa-ti dea o reteta dar toturi e ceva normal poate e da caldura sau deshridatare probabil poti si sa nu mai ai calciu mananca lactate soia legume si fructe poate si somon totus cred ca e mai bun raspunsul lui :Fara_H_Jonny_1996 totusi daca nu trece mergi la doctor!