| Andreeanustiuceecuviatamea115 a întrebat:

Bună, de câteva zile mânac foarte multe dulciuri și putina mâncare gătită, poate sa îmi spună cineva cum pot scăpa de dependenta de dulciuri?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Kamiyashiro a răspuns:

Nu poți scăpa de dulciuri. Acceptă in primul rând asta. Dulciurile vor fi prezente toata viața. Dependenți suntem toți. Diferenta este ca unii abuzează de dulciuri cum faci tu, alții nu abuzează. E valabil pentru orice substanță.
Zahărul rafinat, denumit „ otrava albă ", scade performanța cognitivă, afectează memoria și activitatea hormonală. De asemenea, acest ingredient este asociat cu inflamațiile din corp, în special cu cele de la nivelul tractului digestiv. Tot zahărul rafinat reprezintă un risc pentru dezvoltarea depresiei cronice și a schizofreniei.
Tot ce e bun pe lumea asta da dependență și te omoară lent.
Ca sa scapi si sa eviți durerile care încă nu le cunoști informează-te desore zahăr. Tu nu cunoști Zahărul ce face, cunoști doar gustul dulce si atât. Trebuie aprofundata cunoașterea.
Scrie si in biblie: "veți cunoaște adevărul si adevărul va va elibera".
Deci calea de a scapa de dependente este adevărul despre lucrul care te face dependent.
Momentan percepția ta despre dulciuri este una foarte pozitivă, le privești ca pe un prieten drag. Dar e un prieten fals. Doar ca încă nu știi asta. Iar când vei descoperii va fi prea târziu.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Doar cu vointa poti scapa de o orice dependenta!
Practic, trebuie sa eviti sa mai pui in gura dulciuri, daca intelegi ca ele iti pot face rau ( sau sunt interzise) si atunci cu buna stiinta ALEGI sa nu le mai mananci (deloc).
Sub nici o forma nu continui cu 1 bomboana pe zi sau 1 mancat ocazional, fiindca dependenta este inca prezneta si tu o intertii, in loc sa scapi definitiv de ea.
Ca orice dependenta/adictie, iti ia 3 saptamani sa scap de "pofte"
si sa nu-ti mai pese de dulciuri, iar daca ai un motiv serios sa renunti la acea dependenta, atunci iti va fi usor.
Personal am trecut prin dependenta de dulciuri/zahar, la care am renuntat de ani buni si ma simt minunat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prin psihoterapie.