| Fetitsa123 a întrebat:

Cum as putea scapa de dependenta de dulciuri?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| MrAngelus a răspuns:

Solutii simple pentru a invinge dependenta de dulciuri

Consuma suplimenti nutritivi pe baza de crom. Cromul taie dorinta de a manca dulciuri. Regleaza in mod natural glicemia. Cromul este un mineral esential pentru metabolismul glucidelor, contribuind la descompunerea zaharului pentru a putea fi folosit de catre organism. Un deficit de Crom in organism duce la cresterea nivelului de zahar si colesterol din sange determinand oboseala si productia de grasimi in exces si poate fi / cauza importanta a bolilor cardiovasculare si a diabetului.
Inlocuieste dulciurile din supermarket cu alimente care contin zahar natural: fructe proaspete, miere, fructe uscate.
Consuma in special dimineata fructe si sucuri naturale. Prepara o salata din fructe in care poti sa adaugi cateva stafide, cateva nuci si 1 lingurita de miere si cateva cereale integrale. Vei avea un mic dejun delicios, consistent si vei fi energic toata ziua.
Consuma intre mese gustari pe baza de fructe proaspete, fructe uscate(stafide, caise, smochine, curmale), sucuri naturale(preparate in casa). Zaharul natural este necesar pentru organism si este mai usor asimilabil.

Esti dependent de dulciuri si vrei sa slabesti?

Daca simti nevoia sa consumi dulciuri chiar si seara inlocuieste doua mese pe zi(dimineata si seara) cu un shake pe baza de fructe(mere, kiwi, ananas, grapefruit, capsuni etc). Organismul tau va primi necesarul de zahar natural si vei reusi sa controlezi nevoia obsesiva de dulciuri. La masa de dimineata poti sa adaugi si cateva cereale integrale
La masa principala mananca friptura la gratar(pui, peste, curcan) cu salata de cruditati(sau legume innabusite)
Pe masura ce nevoia de dulce scade este recomandabil sa consumi la masa de seara in special proteine: peste, iaurt dietetic, branzeturi dietetice, salata de legume
Este necesar sa ai 3 mese principale pe zi si 2 gustari intre mese
Intervalul dintre mesele principale trebuie sa fie de maxim 6 ore
Gustarile se mananca la 2-3 ore dupa masa principala. Consuma la alegere: un fruct, un morcov, cateva stafide, 1 smochina, 2-3 nuci, etc.
Pe parcursul zilei este necesar sa bei 2 l de apa plata, apa cu lamaie, ceaiuri din plante.

Sursa: http://www.slabire-sanatate.ro/articole/dulciuri.php

| loveyouschatz a răspuns:

Sincer ti-as recomanda masurarea glicemiei, deoarece diabetul da dependenta de dulciuri. este pacat ca de la o varsta frageda sa ajungem o tara de obezi si de diabetici

| maria999 a răspuns:

In loc de dulciuri incearca sa mananci un fuct.Este si mai bun si mai sanatos.

| maria999 a răspuns (pentru maria999):

Vreiam sa sriu fruct

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
E simplu.îţi dau un sfat care mie mi-a fost de folos.
Nu mai mânca. Pur şi simplu abţine-te. Când simţi nevoia să mănânci neapărat ceva dulce, ia un măr sau oricare alt fruct şi mănâncă. Îţi elimină pofta de dulce şi în plus conţine vitamine. O alta metoda ar fi milkshake-urile. Acum depinde de ce alegi tu! Numai bine.

| Antimanele104 a răspuns:

Iti sugerez sa reduci consumul putin cate putin. Daca,totusi,nu esti in stare sa le reduci debitul,atunci incearca sale inlocuiesti cu consumul de fructe,de exemplu:daca preferi ciocolata sau bomboanele de ciocolata cu diferite arome,incearca sa le inlocuiesti partial sau complet cu portocale,mango, banane, etc.Este mult mai sanatos, d.p.d.v. personal.

| TearsOfBlood a răspuns:

Nu mai manca abtine-te

| 18cm a răspuns:

De fiecare data cand mananci cv dulce gandeste te la cel mai scarbos lucru pe care l ai vazut sau de care ai auzithee hee...sau metoda dura :
pune sare sau piper inainte sa o bagi in gura big grin