| Solix a întrebat:

Cum poti scapa de dependenta de dulciuri? Nu pot sta o zi fara ele.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Si eu sunt dependent de ele, vezi de crom forte, eu am sa cumpăr sa vad daca da rezultate, nu isi recomand medicamente cu tot felul de efecte adverse

| Donsavas a răspuns (pentru RAY):

Medicatia psihotropa nu provoacă dependenta fizica. Cei ce depind de ea erau deja dependenți psiho-comportamental. La ce riscuri te ai expus tu? Da mi un exemplu! Cu sau fara medicatie, fiind bolnav e riscant.

| RAY a răspuns (pentru Donsavas):

Am citit deja multe comentari negative despre acel medicament

| Donsavas a răspuns (pentru RAY):

Toate reactiile acelea adverse sunt normale si pot fi explicate. Greața apare cand manânci prea mult, nu? Din cauza serotoninei care pune "frâna". Acum e normal ca daca iei SSRI sa ai greață cu ușurință sau dacă te fortezi mancand sa si vomiti. Serotonina da dureri de cap cand e in exces. De aia nu se mânca prea multa mâncare bogată în triptofan. Da somnolență serotonina, nu sertralina. SSRI urile doar inhiba receptarea ei. Ce alte reacții "periculoase" mai stii tu? Daca ai grija de tine, nu ai parte de partile negative ale tratamentului.

| AvalohAlyn a răspuns (pentru Donsavas):

Vrei sa te faci medic psihiatru?

| Donsavas a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Farmacolog. Dar da, imi place psihiatria. Mersi de intrebare.

| Violleta2022 a răspuns:

Cu vointa si ambitie!

| Donsavas a răspuns:

Antipsihoticele,daca le iei in asociere cu antidepresive, cresc pofta de mâncare. Setralina s-a dovedit eficienta in combaterea dependenței de dulce. Se foloseste deseori ca antidepresiv pentru bulimici. Este tot SSRI. Se ia dimineata de obicei fiindca nu sedeaza ca restul ci te agita.

| RAY a răspuns (pentru Donsavas):

Http://www.sfatulmedicului.ro/......mate_16791
nu consider asta o reazolvare, te expui la prea multe riscuri

| Dalmore a răspuns:

Cu ambitie. Le inlocuiesti cu fructele si mananci bine. Daca te simti tot timpul satul, nu prea ai chef sa mai mananci si dulciuri.

| Tpuist a răspuns:

Cu voință și mai repede până nu faci vreo boală, în cazul de față diabet.

| TehDevil a răspuns:

Incearca sa nu le cumperi, pentru a nu fi tentat sa le consumi si inlocuieste dependenta de zahar din dulciuri cu cea din fructe!

| Andrei095gmr a răspuns:

Cand o sa faci diabet o sa scapi!