| Vlad2457 a întrebat:

Buna,de cateva zile mereu de dimineata ma doare capul in zona tamplei stangi, precizez ca am facut o obisnuinta de a ma spala inclusiv la cap si sa ies afara in oras si mai precizez ca am inceput sa dorm mai putin, adica dorm cat trebuie 7, 8 ore dar inainte dormeam si cate 12 ore.
Ce ar putea fi orientativ? E ceva grav?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
41 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Ti-ai raspuns singur "precizez ca am facut o obisnuinta de a ma spala inclusiv la cap si sa ies afara in oras ", trebuie cateva ore dupa ce te-ai spalat pe cap sa lasi parul si implicit porii capului sa se usuce, altfel te poti alege si cu chestii mai nasoale cu migrene sau mai stiu ce raceli puternice, intuiesc chiar si cu sinuzite desi intr-o prima faza poate nu le vedem legatura.

| StefanFlorea a răspuns (pentru Simpatic):

Lasa te cu explicatul prost pe aci, de cand frigul imbolnaveste? laughing)

| Simpatic a răspuns (pentru StefanFlorea):

Esti cu IQ sub media de 90 a unui om normal, daca frigul nu imbolnaveste, inoata la o apa de minus -30 de grade si stai 10 minute acolo!
Inainte sa va mai bagati in seama vedeti ce hram si rang puratati pe acest forum si apoi veniti cu contra-argumente!

| StefanFlorea a răspuns (pentru Simpatic):

Sunt de inoata si la -60 spre inteligenta ta, dar na..., arata mi cum imbolnaveste firgul? In timp ce coprul tremura secreta globule albe in sanse, ele se ocupa de sistemul imunitar, deci mai rezistent la virusi... Acm spune tu cum imbolnaveste firgul, ig tau corespunde cu varsta din pacate

| raMLesS a răspuns (pentru Simpatic):

Nu racesti de la frig, cei mai multi oameni racesc iarna pentru ca stau mai mult in casa, au contact unii cu altii mult mai mult.
Daca stai in frig vasele sanguine se contracta si leucocitelor le ia mai mult sa ajunga la virusi, deci ai o sansa putin mai mare de a racii + ca iarna nu iei suficienta vitamina D de la soare.

Ca sa racesti, trebuie sa intri in contact cu virusul in sine, daca nu intrii, poti sa stai si la -30 de grade si sa faci baie in apa din lac, ca tot nu patesti nimic.
Virusii iarna sunt mai puternici si se raspandesc mult mai repede datorita stratului protector mai dur, dar odata cu cresterea temperaturii, numai sunt asa periculosi pentru ca stratul ala devine ca un gel.

| raMLesS a răspuns (pentru Simpatic):

Asta de ce nu raceste?
https://www.youtube.com/watch?v=_6IsFPRoslY

| raMLesS a răspuns (pentru Simpatic):

Sinuzita este o inflamatie a mucoasei care imbraca peretii sinusurilor paranazale, cu cauze BACTERIENE, VIRALE, FUNGICE sau ALERGICE

| sabin89 a răspuns (pentru raMLesS):

"de a racii"..."daca nu intrii".
Ce facem?

| raMLesS a răspuns (pentru sabin89):

Autocorectorul asta... eu am scris cu un singur "i".

| raMLesS a răspuns (pentru Simpatic):

Ti-a cam dat rekt StefanFlorea frate imi pare rau, ce pot sa zic.

| Simpatic a răspuns (pentru raMLesS):

Cand vreodata in viata asta unul din voi poate sa contrazica ceva ce eu stiu din practica vietii? cand?
Voi sunteti din comunitatea LGBT de va aparati asa intre voi, chiar cand spuneti non-sensuri!
Frigul nu imbolnaveste, numai vorbiti bai prostii ca aud altii si va cred.
Daca frigul nu imbolnaveste de ce nu stai iarna afara in tricou?
De ce nu intri sa prinzi crucea de boboteaza.
De ce nu te speli pe cap si iesi la -20 de grade celsius si sa stai 4 ore afara asa?
De ce pentru ca este evident ca exista o legatura intre frig si dezvoltarea bacteriilor, doar ca voi nu o vedeti sau mai bine zis stefanflorea nu o vede ca el e vedeta, un fel de troll aparut de pe nu stiu unde cum apar toti trolii pe aici.
Raceala cum se produce? Pneumonia si altele?
Vorbiti numai prostii, si veniti cu argumente de rahat.
Exista oameni care pot face genoflexiuni cu 600 kg in spate sau mai mult, voi puteti face asta? Astfel de exemple dati voi. Ca exista cate unul care face baie in apa inghetata si nu are nimic, aia e altceva, pentru ca sunt cazuri de oameni cu sistem imunitar foarte foarte puternic, dar ei nu-s ca majoritatea.
Si ala de mi l-ai dat ca exemplu nu stii tu dupa fiecare scufundare in lacul inghetat ca nu ajunge la medicwinking
Asa ca sa numai vorbim daca nu stim.

| raMLesS a răspuns (pentru Simpatic):

Vreau parerea ta de SPECIALIST, vreau sa stiu cum crezi tu ca se produce o raceala, si DE CE iti curge nasul, DE CE ai febra, DE CE stranuti si tusesti?
Care e motivul pentru care apar toate simptomele astea, sau mai bine zis mecanisme de aparare ale organismului? De ce se apara cand tusesti si stranuti? De frig?
Sunt curios care e parerea ta de sustii ca racesti de la frig.

| StefanFlorea a răspuns (pentru Simpatic):

Lasa-te, acum 1 milion de ani nu erau atatea raceli si ghici ce? oamenii pe atunci nu stiau de apa calda si umblat in geaca, virusii n au treaca cu frigul, de ce te imbolnavesti si vara atunci?

| StefanFlorea a răspuns (pentru Simpatic):

Cauta singur pe google despre pneumonie, nu menționează nicăieri firgul?

| Simpatic a răspuns:

StefanFlorea si raMLesS sunteti doi noi trolli si ar trebui sa fiti luati in vizor si expulzati cat mai repede de pe forumul nostru asa de repede cum sunt expulzati tiganii parol rromii prinsi la furat prin afara!

| sierra1 a răspuns:

"ma doare capul in zona tamplei...E ceva grav?"

e recomandabil un remene - cam așa debutează și avc-ul

| lpavel a răspuns:

Este de la frig, nimic serios! Acopera-ti mereu capul cad iesi si incearca sa consumi cat mai multe lichide!

| StefanFlorea a răspuns (pentru lpavel):

Esti o persoana mai speciala tu daca pe tine te afecteaza firgul, firgul e mai sanatos ca, caldura, dar ce sa stie romanul

| lpavel a răspuns (pentru StefanFlorea):

Atat frigul cat si caldura afecteaza la fel si iti da dureri de cap daca nu stii sa te protejezi! Vorbesc din intamplarile traite de mine! Daca tu stai ascuns in casa mereu normal ca pe tine nu te prinde nici dracu... laughing

| StefanFlorea a răspuns (pentru lpavel):

Practic dus scotian cu apa de maxim 7--10 grade celsius...

| lpavel a răspuns (pentru StefanFlorea):

Ti-am citit comentariile lasate aici si se pare ca tu nu esti prost, ci nu esti in toate mintile, mai exact, inca putin si te baga intr-un spital de nebuni! Deci nu ne compara cu tine, se pare ca tu esti un caz special!

| StefanFlorea a răspuns (pentru lpavel):

Explica mi de ce? laughing) Ca am spus ca firigul nu imbonaveste? Chiar nu imbolnaveste. Poate candva iti dai seama si tu, probabil daca Romania era o tara nordica

| lpavel a răspuns (pentru StefanFlorea):

Daca esti putin calit la frig asta nu inseamna ca nu imbolnaveste frigul! Tot ce e in exces imbolnaveste, dar ce-ti spun eu tie daca gandesti asa cum gandesti...

| StefanFlorea a răspuns (pentru lpavel):

Te contrazice știința, nu m-am îmbolnăvit intr-un an de practicat dus scotian

| Simpatic a răspuns (pentru StefanFlorea):

Practicai dus scotian dar varawinking

| raMLesS a răspuns (pentru lpavel):

Frigul si caldura in EXCES afecteaza.
Cand corpul tau nu e pregatit si esti expus la una dintre astea, la un moment dat il epuizezi si incep sa apara schimbari.
Daca stai in apa rece din lac fara sa fii pregatit, corpul tau neobisnuit e supus la niste treceri uriase de temperatura, in cateva minute faci hipotermie.
Asta apare datorita faptului ca esti expus la temperaturi extrem de reci, iar corpul tau pierde caldura mai repede decat o produce.
Expunerile la temperaturi mai ridicate (0-5 grade), nu ar trebui sa te afecteze in nici un fel atat timp cat nu suferi de vreo boala, sindrom si nu ai nici o problema medicala.
Eu innotam in apa de 10 grade, la inceput era un soc, simteam ca mor, dar dupa cateva zeci de ori intram fara probleme, cu toate astea nu am racit nici macar o singura data.

| lpavel a răspuns (pentru raMLesS):

Asa e ma cap sec, de la frig nu racesti! banuiesc ca ai 5 ani, minune mare ca stii sa scrii la varsta asta laughing acum dovedeste ca albul e de fapt un negru mai deschis si nu e alb asa cum vedem noi... laughing

| raMLesS a răspuns (pentru lpavel):

Vorbesti in necunostiinta de cauza, iti dai cu parerea fara sa stii de fapt care-i treaba.
Nu trebuie sa ma crezi pe cuvant, e suficient sa te documentezi putin.
Daca nu esti in stare sa citesti niste informatii medicale, macar urmareste cateva clipuri pe Youtube despre ce efecte are frigul asupra sanatatii, si daca racesti de la frig.
https://www.youtube.com/watch?v=RWiOhlqEDz4

Clipul contine informatii luate direct de la sursa (medici, specialisti, etc...)
Eu zic sa taci si sa te documentezi pentru ca te faci de ras, daca ai trait cu o impresie gresita, tot gresita ramane.

| StefanFlorea a răspuns (pentru lpavel):

Lasa stai tu în casa la 30 de grade, noi restul putem sta și la - 20 și n avem nimic, pun pariu ca te ai îmbolnăvit de mai multe ori decât noi?

| StefanFlorea a răspuns (pentru Simpatic):

Practic si acum, dar na, nu m-am mai spalat cu apa calda de un an

| lpavel a răspuns (pentru StefanFlorea):

Tu te-ai calit de atata frig dar inca mai poti raci daca intreci masura... iar daca tu faci economie ca n-ai bani, ce vrei sa fac si eu? laughing Ai putea sa renunti si la hainele de iarna daca tot zici ca nu racesti, iti dai seama cat ai economisi? laughing

| lpavel a răspuns (pentru raMLesS):

Se pare ca tu nu ai o cunostinta nici cat are un copil de 9 ani! Pana si el stie ca de la frig racesti! Dar tu nu, tu cauti pe net... pun pariu ca ai cautat pe net cum sa te stergi la fund laughing Sunt lucruri simple pe care trebuie sa le stie orice om sanatos, nu trebuie sa cauti asta pe net! Toti am racit de zeci de ori ca nu ne-am imbracat adecvat si din asta am invatat, se pare ca nu toti, unii mai cauta pe net... laughing iti dai seama cat de prost trebuie sa fi sa cauti asa ceva pe net? laughing Ca sa te convingi ca am dreptate, iesi in strada si intreaba 20 de persoane, daca nu te imbraci gros iarna poti raci? Daca unul din cei 20 iti da dreptate atunci poate dar numai poate iti voi da si eu! De ce? Pentru ca eu am invatat asta pe pielea mea inca din frageda copilarie, ar fi timpul sa te maturizezi si tu si StefanFlorea ca numai voi doi sunteti plecati cu sorcova si nu v-ati intors laughing Crede-ti ca daca v-ati calit putin de la frig ca ati facut economie laughing voi nu mai raciti? Dar ce sunteti voi, supermani? Iti spun eu ce sunteti, 2 prosti care n-au atata cunostinta cat are un copil de 6 ani! laughing

| StefanFlorea a răspuns (pentru lpavel):

După răspunsul asta se vede ca ai maxim 13 ani, cel puțin asa arati, dacă practic dusul scotian înseamnă că n am bani? rolling on the floor))))))). Și la început de ce nu m-am îmbolnăvit? Și de ce niciodată nu m-am îmbolnăvit de la frig? rolling on the floor))) și de ce bolile se transmit de la om la altul dacă se fac datorita frigului? rolling on the floor Pt ca nu se fac de la frig, las o moale ca nu i de tine

| StefanFlorea a răspuns (pentru lpavel):

Vezi pe cine jignești, pot sa spun ca ești un prost cât noi la un loc, știi dc? Pentru ca noi nu trăim în întuneric! Tu și cu ăștia de credeți în vorbele babelor ca firgul îmbolnăvește și zaharul face diabet

| StefanFlorea a răspuns (pentru lpavel):

Explica tu cum îmbolnăvește firgul pampalaule rolling on the floor), ce se întâmplă în corp la frig de ne îmbolnăvim? Noi ti am explicat de ce nu ne îmbolnăvim, hai explica tu pampalaule

| lpavel a răspuns (pentru StefanFlorea):

Simplu tampitule! Exact de la aia te imbolnavesti ce ati explicat! Voi ziceti ceva ce cititi pe net dar nici macar nu intelegeti ce cititi!
Sa-ti zic eu mai pe intelesul tau cap sec: Corpul are o anumita temperatura, daca scade acea temperatura atunci apar si acei virusi care imbolnavesc corpul pe care noi o numim raceala! E simplu ca buna ziua, ti-am zis cu cuvintele mele nu am citit pe net cap sec!

| StefanFlorea a răspuns (pentru lpavel):

laughing))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))) sa mori tu? Cum apare virusul explica? stiintific, mai multi virusi traiesc la temperaturi ridicate laughing)

| raMLesS a răspuns (pentru lpavel):

Esti la apogeul prostiei, deşi ţi-am argumentat şi ţi-am adus dovezi clare, stiințifice, din surse SIGURE, tu tot o ții pe a ta... N-ai deschis in viaţa ta o carte de biologie, dar iti faci singur teoriile astea idioate si nefondate, specialitatea românului...
Eşti exemplul perfect de sfertodoct si dai dovada de prostie si incultura foarte rar întâlnită.

Da, cauţi pe net şi pui totul la indoiala, pentru ca informatiile medicale pe care le deţii, sunt de la părinţii tai care nu au nici o treaba cu medicina, si daca-i doare urechea isi baga usturoi in ureche rolling on the floor rolling on the floor Argumentul tau e echivalent cu "LASA MA CA E BUN USTUROIUL CA FUGĂREŞTE BOALA, TACI MA CA STIU EU, CUM ITI EXPLICI CA DUPA CE IL BAG SI IL TIN CATEVA ORE MA VINDEC? " laughing

Auzi ce argument imi da cretinul, sa ies si sa intreb 20 de oameni care nu au cunostinte de medicina si sa ii intreb lucruri medicale rolling on the floor

De ce nu te duci tu sa intrebi 20 de doctori asta?

Tu n-ai fost in stare sa iei bac-ul, vad din argumentele pe care le dai ca nu prea te duce capul, mergi si tu cu turma, poate mai nimeresti cate una.

Esti ceva gen "Du-te si tu si intreaba 20 de bodyguarzi cum e cu securitatea cibernetică rolling on the floor rolling on the floor

Cu toate ca ai informaţia sub nas, daca esti incapabil sa te folosesti de ea, denota ca esti la un nivel de prostie inegalabil, vorba aia, pavel nu e prost destul pana nu e si fudul rolling on the floor laughing

Te las in lumea ta, esti o pierdere de timp, un incult cu o educatie precara, care consuma oxigenul si face umbra pamantului degeaba laughing

| raMLesS a răspuns (pentru StefanFlorea):

Asta traieste pe ajutor social, ce pretentii sa ai de la el? laughing
El crede ca daca scade temperatura corpului, hop sar virusii pe tine laughing
Habar n-are ca virusii sunt pretutindeni, si ca ia contact cu ei zilnic.
Crede ca răceşte de la frig, ca aşa i-a spus ma-sa mare laughing
Asta daca-l intrebi, nici nu stie ce-i ala un vaccin laughing

E in lumea lui omul, nu-ti bate capul, el are mintea odihnita.

| StefanFlorea a răspuns (pentru raMLesS):

Nu-mi mai bat capul. Noi i am explicat destule

| StefanFlorea a răspuns:

1 Nu patesti nimic daca iesi afara cu parul ud, firgul nu imbolnaveste, virusii o fac. Eu fac baie cu apa rece gheata pe tot corpul doar cu rece, ai sanse cu pana la 30% sa te imbolnavesti mai greu, iar somnul e suficient 7-8 ore si 5-6 merg