| Mmaannuu11 a întrebat:

Bună TPU, ma doare capul in zona tâmplei stângi de vreo luna sau ceva de genul. De câteva zile mă doare non-stop. Am fost azi la un control la ochi și a zis că îs perfect sănătos nu e de la ochi in niciun caz. De la ce poate fi? Mie medicul de la ochi mi-a recomandat sa ma duc să-mi fac un control la ureche. Faza este ca ma doare de multe zile și nu trece cu pastile.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Daca te doare capul trebuie sa te duci le neurologie, nu la oftalmologie. De fapt medicul de familie trebuia sa iti dea trimiterea necesara.
Oricum ar fi, tu trebuie sa fii medicul tau personal, Adica trebuie sa stii care este cauza unei astfel de dureri. Numai in cazul in care nu-ti poti da seama de cauze ca sa le poti elimina, numai atunci te vei duce la un specialist.

"Aceasta poate fi provocata de stres, anxietate, depresie, foame, furie, oboseala, extenuare, pozitie incorecta si tensiune musculara. Durerile de cap se pot instala lent sau brusc.

Pozitia sezanda indelungata sau pozitia incorecta, incomoda si tulburarile de vedere, pot de asemenea sa declanseze durerile de cap. Cefaleea poate sa dispara dupa relaxare sau dupa administrarea unui medicament de genul aspirinei sau ibuprofenului.

Cefaleea� de tensiune poate dura intre 30 de minute si 7 zile."
Sursa: http://www.sfatulmedicului.ro/......nsiune_322

Deci du-te la medicul de familie si cere-i trimitere la un medic care se ocupa cu durerile de cap: adica la un medic neurolog, la neurologie.

1 răspuns:
| sierra1 a răspuns:

"ma doare capul ...De la ce poate fi?"

hai că vine vacanța și-ți trece