| anonim_4396 a întrebat:

De câteva zile mi-au apărut între degetele de la mâini un fel de bubite multe (rosii) care se simt la atingere și mă mănâncă mereu îngrozitor, (nu stiu dacă are legătură cu asta dar mi-au apărut la trei zile după ce mi s-au și crăpat degetele și nu neapărat că sunt uscate dar mi s-au crăpat la ambele mâini). Mi-am dat cu creme de mâini dar nu au vreun efect și par ca cum m-as fi urzicat dar nu am atins urzici sau ca și cum m-ar fi mușcat țânțarii dar nu cred(am fost pe 21 afara și m-au mușcat mulți pe picioare dar mâinile le-am folosit mereu)sau poate să fie de la pisica mea? Mereu o ating și o mângâi și sta in curte, avea odată o căpușă în ureche dar am scos-o, păduchi nu cred ca are deoarece m-am uitat de ei, deci de la ce ar putea fi? A mai avut cineva așa, cum pot scăpa de ele? (Am încercat să pun o poza dar nu stiu cum)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| alina2k18 a răspuns:

Hmm posibil dermatita... Cauta crema asta in farmacie sau plafar. https://comenzi.farmaciatei.ro/......-p10060090

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Poate fi vorba de scabie.Consulta un medic dermatolog.

| Bozgi200 a răspuns:

Mergi la un dermatolog, așa am și eu pe maini. Daca spargi acele zgrabunte o sa iasa un lichid transparent.
Daca nu te tratezi, acele zgrabunte o sa dispară dar o să ți se usuce mâinile...probabil e o ciuperca a mâinii