| Nechifor_Denis_2002 a întrebat:

De 3 zile ma scarpin aproape intruna la testicule, au aparut niste bubite rosii si daca le ating ma ustura. Din ce cauza ar fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Cauzele pot fi multiple, de la o iritatie aparand in urma epilarii pana la o infectie transmisa sexual sau alergie. Daca ai avut contact in ultima perioada, mergi la urolog, posibil sa fie nevoie de tratament medicamentos. Daca te-ai epilat recent, ai grija cu ce te speli, sistemul imunitar isi va face treaba in curand. Spala-te cu protex si nu te scarpina pentru ca agravezi.
Daca e vorba de o alergie incearca sa vezi de la ce... poate fi de la sapun, lenjerie, alte produse de igiena.

| doctorandus a răspuns:

Poate ai râie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Să te speli acolo bine!
Și doar în zona accea? Dacă te mai mănâncă și pe corp poate ai o alergie! Dar nu le mai scarpina sau ce le faci tu, o să treacă cu timpul!

| Reghqen a răspuns:

Cum a spus și skywalker e de la igienă, spală-te bine și freacă bine acolo când faci duș, în mare parte bubițele, coșulețele apar de la o igienă mediocră. O să dispară de la sine, dacă nu dispar consultă medicul!

| xRaffy a răspuns:

Ar fi indicat sa te speli zilnic.