| Plushul a întrebat:

De câteva zile mi se zbate inima dar e un episod/doua pe zi și e trecător. Nu sunt cardiaca și nici nu consum cofeina. De obicei apar când stau întinsa in pat sau in fund. Doar simt cum bate cu putere adică parca ar lovi de cutia toracică.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
32 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ai palpitatii, mergi si fa ti un EKG sa vezi cum stai cu inima si medicul i ti va recomanda tratamentul adecvat, ce varsta ai?

| Plushul explică (pentru CristiDinBucuresti):

Am făcut un EKG acum 4 ani in urma și a ieșit totul bine. Nu sunt probleme. Am 22 de ani. Eu merg pe ideea ca sunt agitata și am o lipsa de vitamine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Plushul):

Ce anume întelegi tu prin termenul agitată, ca am auzit mereu si de la altii acest cuvînt dar nu au stiut sa il descrie agitat, agitată. Poate ma ajuti tu sa inteleg odata semnificatia asta ciudată a cuvintului agitat.

| Plushul explică (pentru anonim_4396):

E ca atunci când ai emotii. Eu când ma emoționez îmi bate inima mai tare ca de obicei și ma înroșesc la fata

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Este agitata in sens ca este asa mai alerta, mai tensionata, inversul relaxarii, puls ridicat, poate nu are stare. Nu agitata in sens de nervi. Si stresu cronic poate face asta. Nu are nimic cu inima, e f bine ca ne-a zis ca a facut EKG. Plushul, te-am intrebat daca ai ganduri anxioase, frici fine, ingandurari, ingrijorari in acele momente! Spune daca ai sau nu, ca e important sa vedem. Dupa aia ajungem si la vitamine.

| Plushul explică (pentru Mosotti):

Da am mai avut stări de anxietate și îngrijorări

| Plushul explică (pentru Mosotti):

Da am avut gânduri anxioase și îngândurari

| Mosotti a răspuns (pentru Plushul):

Deci ai avea anxietate, de aia te-am luat pas cu pas ca sa eliminam altceva, Fa o programare la privat la un medic psihiatru si spune-i tot, vezi ce zice. Nu fugi de asta ca s-ar putea agrava daca asta este, el decide cel mai bine daca e sau nu. Lipsa de vitamine nu prea are acest efect care-l descrii tu, la alea pot fi lesinuri, tremor, slabiciune, dar nu puls ridicat si agitatie, ganduri..Deci asa faci si te intorci si ne spui ce a zis medicul si vei face ce zice. Eu sunt aici mereu, deci vad cand vii daca vrei.

| RAY a răspuns:

Magneziu timp de 5 zile, am avut si eu problema asta

| Plushul explică (pentru RAY):

Pe mine na agita mai tare magneziu. Ma gândesc sa iau calciu

| RAY a răspuns (pentru Plushul):

De fel esti nervoasa, stresata?

| Plushul explică (pentru RAY):

Da stresată, agitata.

| RAY a răspuns (pentru Plushul):

Sresul enerveaza inima, ce stil de viata ai? cate ore dormi pe noapte?

| Plushul explică (pentru RAY):

Lucrez, mai stau degeaba... cred ca dorm 7 ore

| RAY a răspuns (pentru Plushul):

Vrei sa facem un test?

| Plushul explică (pentru RAY):

Aici? De ce nu?laughing

| RAY a răspuns (pentru Plushul):

Testul e astfel
timp de 30 de secunde alergi la maxim
30 de secunde pauza
timp de 4 minute
apoi imi spui cum te simti

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Chestia asta nu are nici o relevanta testul, problema e ca ii bate inima cand se relaxeaza, chiar nici nu e recomandat sa forteze inima in aceste conditii. Posibil sa fie si de la lipsa magneziu cum zic unii colegi mai sus. Daca are de cateva zile nu e hipoglicemie clar. O fi stresul. Insa si pe ala il avea si pana acum cateva zile. Suna cumva ori a low oxigen, or low glcucoza totusi! Asta daca excludem o anxietate mascata pe care am luat-o in calcul, si aia e posibil sa apara si ieri, chiar daca nu ai avut 20 de ani. Tu RAY vrei sa vezi cand revine inima la pulsul normal dupa efort sau cat urca in puls in efort, suspectezi o problema cu inima, dar e cam imprudent. Oricum trebuie sa ia in calcul o vizita la medic daca in cateva zile nu trece.

| RAY a răspuns (pentru Mosotti):

Efortul fizic dovedeste starea de sanatate a unui individ, daca poate asta inseamna ca e sanatoasa

| Mosotti a răspuns:

Daca ai asta dupa mese, atunci apare o hipoglicemie, si de acolo bate tare. Daca nu, e stresul si abia cand te relaxezi observi ca bate mai tare. Poate fi si o anxietate mascata, dar atunci ar trebui sa fi putin tensionata, sa ai putin o teama, ceva ganduri cu frici. Sedentarisumu nu cauzeaza asta. Daca ai greutate normala, nu ai nici o treaba de la sedentarism. Sa spui daca ai ceva frici sau daca ai dupa mese la 1-2-3 ore.

| Plushul explică (pentru Mosotti):

Ma gândesc sa nu fie o lipsa de vitamine... sunt slaba pentru înălțimea și vârsta mea

| Mosotti a răspuns (pentru Plushul):

Multe sunt slabe si nu au nici pe dracu. Poti a te duce la medicul de familie sa zici problema ca apoi sa-ti faca trimitere la vreun medic specialist. Se intampla dupa mese la 1-2-3 ore? Sau si fara sa mananci? Ori se intampla cand nu prea mananci?

| Plushul explică (pentru Mosotti):

Se intampla și după ce mănânc dar și pe nemâncate

| Mosotti a răspuns (pentru Plushul):

Masoara-ti te rog glicemia in acele momente si zi cat da! Ia un glucometru de la cineva. Sa eliminam pe rand cauzele. Daca nu...sa nu fie anxietate, nu ai ganduri cu frici? Ingrijorari? Nimic din astea? Analizele ti le-ai facut? Glicemia, Hemoleucograma, tiroida, profilu lipidic, transaminaze la ficat? Fa si analizele. Te-ai dus la medic sa spui? De cand ai astea?

| Plushul explică (pentru Mosotti):

De vreo 4 zile. Nu am fost la medic

| Frank51 a răspuns:

Si eu am perioade din astea, ciudat ca nu am mai avut de vreo 2 luni. Eu credeam ca sunt niste simple palpitatii, dar se simteau foarte ciudat. Iti recomand sa iti faci niste analize, vezi ce rezultat ai, daca nu iti apare nimic atunci mergi la un cardiolog ca sa iti faca si el analize mai amanuntite. Eu asta vreau sa fac de mai bine de un an si inca nu am apucat.

| Emma30555 a răspuns:

Pare sa ai palpitații. De obicei magneziu și potasiu ajuta.

| Speranta12 a răspuns:

Asta se datoreaza faptului ca stai prea mult si nu faci miscare. Mai stiu de cazuri de genul in care oamenii nu faceau miscare destula si au simtit cum li se zbate inima. Asta se intampla cand nu faci miscare regulata, cand sezi si stai culcata prea mult, iar inima poate suferi derapaje de ritm cardiac. Asta se mai intampla si cand faci miscare dupa o perioada in care ai sezut sau ai stat culcat foarte mult.

Sunt dezechilibre cardiace de rimt din cauza sedentarismului.
Trebuie sa schimbi ceva la problema asta. Te priveste.

| Plushul explică (pentru Speranta12):

Lucrez toată ziualaughing) Nu am timp de sedentarism laughing)

| CoconutMind a răspuns:

Probabil sistemul circulației sangvine se 'înfundă' sau se blochează pe undeva. Fă câteva exerciții dimineața și consumă mai multă apă.

| IonelMar1us90 a răspuns:

E grav, îți dai seama ca răspunsurile noaste nu contează pana la urma nu suntem doctori și doar unul ar putea sa ți spună cu adevărat ce ai, eu unul cred ca sunt atacuri de panica dar dacă nu e vorba de vreo panica înseamnă că e altceva, în orice caz du te cât mai repede la un doctor fiindcă părerea noastră chiar nu contează, e vorba de sănătatea ta

| Plushul explică (pentru IonelMar1us90):

Da,știu asta. Ceream doar o părere :*