| Gabitzu246 a întrebat:

Buna!
De cativa ani am o problema cu spatele, mai exact cand ridic ceva greu mi se pune un fel de,, junghi" la spate, ma dau cu tot felul de alifii si degeaba, durerea intr-adevar trece pe moment si dupa iar o resimt si ma tina asa cam o saptamana.

Durerea este foarte greu de suportat parca mi-ar baga cineva un cutit in spate. Ceea ce mi se pare si m-ai ciudat este ca atunci cand stau in pat durerea trece iar cand ma ridic atunci ma doare cel mai tare ma doare atat de tare incat mi se taie respiratia.
Va rog sa ma ajutati cu un sfat, ca la doctor nu prea pot sa ma duc zilele astea. Multumesc Anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| StartingANewLife a răspuns:

Scuze pentru răspunsul întârziat. Dacă durerea apare doar după ce ai efectuat un efort fizic intens, s-ar putea totuşi să fie vorba de întindere musculară. Spre exemplu, eu în copilările munceam foarte mult şi aveam astfel de dureri, se suprasolicita musculatura intercostală şi mă omorau durerile alea. Durerea persistă, într-adevăr, cel puţin câteva zile până îşi revine muşchiul.
Iniţial am exclus din start această ipoteză pentru că ai spus că ai problema de câţiva ani, însă dacă de fiecare dată ai resimţit durerea DUPĂ EFORT FIZIC, atunci mai mult ca sigur vorbim de o traumatizare prin întindere sau eventual rupere a câtorva fibre musculare. Nu trebuie să te panichezi, nu este atât de grav, organismul ştie să se regenereze. Te-ar ajuta să iei un antiinflamator fie sub formă de unguent (Fastum Gel, Diclofenac) sau comprimate precum aspirina, că tot e la îndemana oricui.
Per total, încearcă pe vitor să nu te mai suprasoliciţi. Multă sănătate!

4 răspunsuri:
| StartingANewLife a răspuns:

Pentru un diagnostic cât de cât corect e nevoie de mai multe detalii. De exemplu, in ce zonă a spatelui resimţi durerile? La nivel toracic, lombar? Poţi localiza durerea? Este la nivelul coloanei vertebrale, coastelor sau musculaturii intercostale?
Atâta timp cât spui că ai aceste dureri de câţiva ani, o întindere musculară sau a ligamentelor iese din discuţie.
Din informaţiile oferite de tine aş putea deduce faptul că există o posibilitate să dezvolţi o hernie de disc. Cel mai bine este să te prezinţi la medic cât de curând posibil, iar până atunci să încerci să eviţi efortul fizic. Medicamente îţi recomand analgezice precum Nurofen 400, sau altceva pe bază de Ibuprofen. Sunt destul de tari şi ar trebui să îţi calmeze durerea în momentele de criză.
Multă sănătate şi baftă!

| Gabitzu246 explică (pentru StartingANewLife):

Durerea este la nivel toracic este langa coloana si durerea radiaza si la coaste.

| Gabitzu246 explică (pentru StartingANewLife):

Oh ce bine ca mai linistit, si eu stateam cu impresia de cateva luni ca am hernie de disc, stilul meu de viata nu este prea sanatos, stau mult in fata calculatorului si dupa deodata ma duc sa muncesc la camp cateva zile la rand.

| StartingANewLife a răspuns (pentru Gabitzu246):

Scuze pentru răspunsul întârziat. Dacă durerea apare doar după ce ai efectuat un efort fizic intens, s-ar putea totuşi să fie vorba de întindere musculară. Spre exemplu, eu în copilările munceam foarte mult şi aveam astfel de dureri, se suprasolicita musculatura intercostală şi mă omorau durerile alea. Durerea persistă, într-adevăr, cel puţin câteva zile până îşi revine muşchiul.
Iniţial am exclus din start această ipoteză pentru că ai spus că ai problema de câţiva ani, însă dacă de fiecare dată ai resimţit durerea DUPĂ EFORT FIZIC, atunci mai mult ca sigur vorbim de o traumatizare prin întindere sau eventual rupere a câtorva fibre musculare. Nu trebuie să te panichezi, nu este atât de grav, organismul ştie să se regenereze. Te-ar ajuta să iei un antiinflamator fie sub formă de unguent (Fastum Gel, Diclofenac) sau comprimate precum aspirina, că tot e la îndemana oricui.
Per total, încearcă pe vitor să nu te mai suprasoliciţi. Multă sănătate!

| SenpaiPaul a răspuns:

Doctorul / medicul de familie este singurul care te poate ajuta, pana atunci iti sugerez nu ridica greutati incearca sa stai drept tot timpul, nu fuma in caz ca fumezi, daca te doare iei o aspirina /un algocalmin.