| alexandra7199271 a întrebat:

Bună, de ce când ies afară mă scap
pe mine, numai când e frig ????

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Mergi la medic pentru a afla de ce, fiindca nu este deloc normal.

| StefanChriss a răspuns:

Bună! Esti gravida sau ai nascut in antecedente? Ceea ce spui tu este incontinenta urinara, cauzele posibile sunt mai multe.
Incontinența urinară de stres este o afecțiune în care mușchii sfincterului uretrei sunt slabi și nu pot închide complet uretra. Acest lucru poate duce la scurgeri de urină atunci când mușchii sfincterului sunt sub presiune, cum ar fi atunci când strănuți, tușești sau râzi.
Incontinența urinară de urgență este o afecțiune în care vezica urinară se contractă necontrolat. Acest lucru poate duce la scurgeri de urină chiar dacă nu simți nevoia urgentă de a urina Incontinența urinară mixtă este o combinație intre ele.
Astea pot fi cauzate de o serie de factori, inclusiv:
Obezitatea care poate pune presiune suplimentară pe mușchii sfincterului uretrei. Sarcina și nașterea: Sarcina și nașterea pot slăbi mușchii sfincterului uretrei. Anumite medicamente: Anumite medicamente, cum ar fi diureticele, pot crește frecvența urinației și prin urmare crește riscul de incontinenta. Daca esti mai in varsta si ai hipertensiune de exemplu.
Ce poti face este sa eviti să te forțezi să nu uriezi: Dacă simți nevoia nu aștepta mult, mergi la baie. Exerseaza mușchii pelvieni: Exercițiile Kegel pot ajuta la întărirea mușchilor pelvieni, ceea ce poate ajuta la reducerea simptomelor de inconinenta. Poarta lenjerie intimă absorbantă: Lenjeria intimă absorbantă poate ajuta la prevenirea scurgerilor de urină.

| valeriucernati a răspuns:

Ce consistenta are? Diaree? Se poate sa fie vorba de o toxinfectie alimentara. Exista scutece de adulti pana rezolvati problema. Sanatate.