| PainTech a întrebat:

Ce poți face ca masca de protecție sa nu se umezeasca când este frig afară?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu se poate face nimic si daca ar exista o solutie de aplicat pe ea atunci aceea ar fi toxica pentru fata sau ar schimba proprietatile filtrante ale mastii.
Deci cand iesi afara lasa masca asa cum e ea, iar cand ajungi acasa adaug-o in cosul de gunoi.
Mastile acestea nu se spala, mai ales dupa ce sunt umezite au zis-o medici, oricum cele verzi/negre/albe sau cum sunt ele cele la 0, 80-1 leu/bucata sunt de unica folosinta.
Cineva imi zicea de tipul KN95 FFP2 ca o mai spala si o mai foloseste alea sunt ceva mai scumpute, dar nici acolo nu cred ca spalatul si uscatul sunt o solutie buna!

| PainTech explică (pentru Simpatic):

"In cold weather, masks may become wet from breathing, snow, or other precipitation. Change a mask when it becomes wet. A wet mask is harder to breathe through, is less efficient at preventing your respiratory droplets from reaching others, and allows for more respiratory droplets to escape around the edges of the mask. It is especially important to have one or more replacement masks during cold weather."

Uite ce zice CDC, cica masca uda nu mai e eficienta. Asta pe langa faptul ca e extrem de incomoda cica e si periculoasa pentru ten sau alte infectii. De schimbat masti de fiecare data cand se uda una inseamna 4-5 masti pe zi. Daca o mai si schimbi la 2-3 ore cum recomanda astia ajungi poate la 8-9 masti pe zi.

Trebuie sa existe o solutie normala.
Totusi mi se pare ridicol ca masca trebuie purtata afara, chiar daca nu e nimeni la 20 metri de tine...

| Simpatic a răspuns (pentru PainTech):

Asta ziceam si eu ca masca uda numai e eficienta.
Dar exagerezi cu schimbatul mastii la 2-3 ore, nici medicii nu schimba atat de des.
Depinde de locul de munca, depinde de deplasare, de multe lucruri a se lua in calcul pana a putea concluziona ca schimbam "n" masti.

| RealKing01 a răspuns (pentru Simpatic):

Nu mai*.
învață să scrii corect happy

| Iote a răspuns:

Nimic. Doar sa o schimbi mai des.

| GolopențaAdrian a răspuns:

Nu ai cum sa opresti acest proces deoarece se produce condens.Numa sa o speli si cam atat sau sa iti iei o viziera.

| PainTech explică (pentru GolopențaAdrian):

Poti merge doar cu viziera pe drum? Exista riscul de a primi amenda? Sunt considerate "conforme"?

| GolopențaAdrian a răspuns (pentru PainTech):

Eu unul am dar de aia care nu e cine stie ce la eficienta ca circula linistit aerul prin ea dar am aer dar la magazine si la unele am persoane am vazut de aia care acopera toata fata

| GolopențaAdrian a răspuns (pentru PainTech):

De conforma nu cred ca ar fi o problema ca te protejeaza daca e de aia care acopera toata fata

| RealKing01 a răspuns:

O speli cu săpun pe ambele părți, o clatești cu apă, se usucă și o poți purta din nou.

| xXVranceaXx a răspuns:

Întreabă chimia. (Logic că se face condens)
Schimbi masca de mai multe ori sau o speli acasă de fiecare dată. Se fac picături mari de apă și poți face coșuri din cauza măștii în folosire la temperaturi foarte joase și foarte ridicate.