| anonim_4396 a întrebat:

Buna!

De ce mi se scurge din vagin ceva maroniu-sangeriu? Poate fi vreo problema?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai probabil, este vorba de o dereglare hormonală...
Depinde şi câte zile a durat menstruaţia, e posibil ca vaginul să se "cureţe" de sângele menstrual rămas.

NU ai dat detalii : vârsta, când ai avut prima menstruaţie/menarha, dacă eşti în PRIMUL an de ciclu menstrual, datele ciclului menstrual pe cel puţin ultimele 6 luni, dacă au mai fost dereglări ( în trecut ), dacă ai fost la ginecolog pentru astfel de dereglări, un eventual diagnostic, eventuale tratamente, etc.

Dacă eşti în PRIMUL an de ciclu menstrual, atunci sunt NORMALE astfel de dereglări şi NU ai de ce să te îngrijorezi!

Dacă NU eşti în primul an de ciclu menstrual, atunci NU sunt normale astfel de dereglări!

De asemenea, sunt posibile diverse infecţii vaginale/vaginite, sau unele afecţiuni patologice ( ale organelor reproductive )...

Cel mai indicat este un control ginecologic!

La ginecolog poţi merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama, chiar dacă eşti minoră; n-ai precizat vârsta ), TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Toate cele bune.

| teodora200004 a răspuns:

Pai ti-a venit menstruatia laughing

| anonim_4396 explică (pentru teodora200004):

Nu e sange, menstruatia mi-a trecut in urma cu vreo 3-4 zile.

| teodora200004 a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci nu stiu ce e... sad Sorry crying