| millar a întrebat:

Buna ...de ceva timp am inceput sa mananc mai sanatos, vreau sa slabesc. Acum o saptamana m-am cantarit si aveam 66, 1 astazi m-am cantarit si am 66, 5 nu inteleg ce fac gresit, incerc sa mananc pana in 1000 de calorii, fac sport, exercitii si la bicicleta statica si incerc mereu sa fiu activa, beau 2 l de apa, ce credeti ca fac gresit?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| BalanElena98 a răspuns:

Corpul supus unei scaderi drastice in aportul de calorii (tu ai spus ca mananci in jur de 1000, iar in trecut probabil mancai in jur de 2000-2500) poate sa-ti dea un raspuns contrar a ceea ce cauti tu. Exista sansa ca organismul sa simta ca este intr-un pericol de a-si pierde resursele si sa se lupte din rasputeri ca tu ramai/ sa te conservi asa cum esti. Este vorba de mecanismul de aparare al corpului.
Pentru a avea rezultatele scontate, reducerea de calorii nu trebuie sa fie atat de drastica fata de punctul de pornire, iar in general (in special daca mentionezi ca faci sport), ai nevoie de cel putin 1500 calorii pentru functionarea normala a organismului. Este important sa te gandesti si la proportiile de macronutrienti (proteine, carbohidrati și grasimi). Fiecare are rolul sau si nu trebuie sa o elimini pe una sau pe alta, insa o regula generala si utila este sa mananci cantitatea de proteine egala cu cel putin 0.8 inmultit cu masa ta corporala. Asta ajuta la construirea muschilor pe care o realizezi prin sport. Masa musculara crescuta rezulta intr-o rata metabolica de baza mai mare. Rata metabolica de baza reprezinta numarul de calorii pe care corpul tau le arde „de la sine". Concluzie: pe masura ce vei acumula masa musculara sau muschi, corpul tau va consuma mai multe calorii, iar tu vei putea manca o cantitate mai mare de mancare fara a te ingrasa.

17 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ce ai uitat din "ecuatie":
Nu ai cantarit mancarurile si lichidele consumate (+) si scaunele /urinarile /transpiratiile eliminate (-) din organism.
Aceste doua cantitati (intrarile si iesirile in/din organism) sunt aproximativ egale in caz de alimentatie si organism sanatos, deci greutatea medie ramane constanta in timp. Pe moment, insa sunt variatii care pot fi chiar si de 2-3 Kg.

| millar explică (pentru Bula):

Pai atunci cum pot slabi?

| Bula a răspuns (pentru millar):

Modificand "balanta" de intrare/iesire.

| millar explică (pentru Bula):

Si cum fac asta mai exact?

| Apokales a răspuns (pentru millar):

Daca mananci 1000 de calorii trebuie sa slabesti, iar 1000 de calorii mi se pare chiar foarte putin, foarte nesanatos, chiar daca mananci sanatos. Acele variatii de 2-3 kg probabil sunt din cauza ca nu te-ai cantarit dimineata dupa ce a fost la baie sau poate nu ai calculat corect si ai depasit 2000 de calorii. Cine stie, ca noi nu.

| millar explică (pentru Apokales):

Am luat aplicatia myfitnesspal care spune cu aproximatie cate calori are si poti scana produsele, am incercat sa mananc pana in 1000 de kcal, am zis ca mna nici aplicatia ai nu poate sa iti spuna exact, in niciun caz nu aveam cum sa depasesc 2000 de kcal poate maxim sa ajunga undeva la 1200.

| Apokales a răspuns (pentru millar):

Atunci cand te-ai cantarit ai baut 2 litri de apa inainte sau ce? Te-ai cantarit cu 3 geci pe tine? N-are cum altfel. Mananca ceva mai mult ca sa nu ai probleme cu sanatatea, incearca sa mananci un minim de 1500 de calorii pe zi si cantareste-te si maine si vezi.

| Bula a răspuns (pentru millar):

Cel mai bine este sa vorbesti cu un nutritionist, sa-ti faca proiectul unei cure deslabit si de viata, in functie de organismul tau si de ocupatia ta zilnica.
Nu e indiferent daca faci munca fizica sau intelectuala intensa, alimentatia consumata va fi folosita de organism foarte diferit.

| millar explică (pentru Apokales):

M.am cantarit dimineata fara sa beau apa sau sa mananc...o sa incerc

| RAY a răspuns:

Cantarul e bun? cand reduci calorile se intampla astfel se consuma tot glicogenul din masa musculara =ceea ce inseamna multa apa

| Cosmin86 a răspuns:

Variatia de apa poate fi de pana la 3 kg. Gen azi ai 63 si maine ai 66, dar e doar variatia de apa.

De-aia se recomanda sa te cantaresti o data la 3-4 saptamani. Vezi peste 3 luni cum esti sau chiar peste 6 luni, ca sa fii mai sigura.

| millar explică (pentru Cosmin86):

M.am gandit ca poate dupa 3 saptamani o sa fiu mult mai grasa, poate fac ceva gresit?

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Dar oare ce consideri tu sănătos este chiar așa? Orice aliment sănătos gătit nesănătos devine si el nesănătos. Un aliment sănătos este vegetal si mai ales consumat crud, sau cat mai puțin procesat termic.

| millar explică (pentru TamplaruAnisoara):

Pai am mancat oua fierte, omleta fara ulei, mancare de cartofi, legume la tigaie cu orez am mancat si peste la gratar salata de varza, orientala, simpla cu legume, ca gustari am avut un iaurt mic un pahar de lapte sau o banana.
De 7 luni nu mai beau sucuri niciun tip iar ca dulciuri am mancat in ultimul timp biscuiti digestivi, cam atat.

| Digikey a răspuns:

1000 de calorii la o masa?

| andreimsa a răspuns:

Salut! Sunt antrenor wellnes, și te pot ajuta! Te rog să îmi lași un mesaj la Departamentregiuneacentru@yandex.com sau pe WhatsApp
+40754977646

Cu numele, vârstă, înălțimea, număr de telefon pentru a putea face o evaluare de sănătate, apoi sa intri in programul nostru! happy Zi plăcută! ❤️