| Andreea0964 a întrebat:

Buna.De ceva timp am niste simptome cum ar fi balonare, arsuri la nivelul stomacului si al esofagului, un sunet ciudat al esofagului dupa fiecare masa.Am fost la medic si mi s-a spus ca am BRGE.Am facut tratament dar acel sunet nu dispare si este foarte deranjant.Ce inseamna asta si ce ar trebui sa fac? Mentionez ca am aceasta problema de anul trecut.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| DanielVălean a răspuns:

Dacă problemele nu au dispărut, poate ar fi cazul să începi să faci niște modificări în stilul de viață.
Dacă este cazul, renunță la fumat și la alcool, consumă porții mai mici de mâncare și evită pe cât posibil prăjelile, seara când te pui în pat îți recomand ca perna să fie puțin ridicată astfel încât să nu fii întinsă în totalitate pe orizontală.
Dacă totuși simptomele nu s-au ameliorat deloc, sau poate ba chiar s-au agravat, atunci îți recomand ferm să mai faci o vizită la medic. BRGE poate duce la complicații nedorite.

| existential a răspuns:

Ar trebui sa incerci si regim o vreme, pana se amelioreaza. Anumite mancaruri contribuie mult la problemele de digestie.