| anonim_4396 a întrebat:

Buna, de ceva timp am observat ca in anumite momente mi se umfla pe parti la vulva, ca si cum ar fi un balon inauntru care se umfla si il simt umflat, nu stiu sa explic. Nu aveti idee ce ar putea fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

S-ar putea ca in acest caz sa existe probleme de natura medicala la nivelul celor 2 glande Bartholin.
"" Glandele Bartholin sunt doua organe de marimea unui bob de mazare care sunt localizate sub pielea zonei genitale la femei. Ele se afla de fiecare parte a faldurilor de piele (labii), care inconjoara vaginul si uretra. In mod normal, nu se pot vedea sau simti aceste glande.
Glandele Bartholin produc o cantitate mica de fluid care umidifica zona genitala externa sau vulva. Acest fluid provine din doua tubusoare care sunt localizate in vecinatatea deschiderii vaginului. Acestea se numesc ductele Bartholin.
Chistul glandelor Bartholin este realizat prin blocajul ductelor si prin acumularea fluidului in glanda. Chistul glandelor Bartholin poate varia in marime de la o margica pana la marimea unei portocale. De obicei, au o crestere inceata. O glanda Bartholin infectata sau un duct infectat se numeste abces al glandelor Bartholin.
In mod neobisnuit, ambele glande Bartholin pot fi afectate in acelasi timp.
Chisturile glandelor Bartholin sunt de obicei nedureroase, mici si nu necesita tratament. Trebuie sa va ganditi la tratament doar daca chistul este simptomatic. Tratamentul este important cand se instaleaza infectia.""
Acceseaza si citeste urmatorul articol medical :
https://www.sfatulmedicului.ro/......inita_1104
Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| Anonim5695 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Buna, m-am uitat si nu e la fel. La mine pur si simplu se umfla regiunea aia, nu se schimba nimic in rest, si dupa revine la forma normala