| EvaTramell a întrebat:

De ceva timp camd ma pun in pat sa dorm de amiaza sau seara nu imi mai simt corpul si tresar foarte mult. Pana sa adorm patesc asta. Am mai patit odata cand eram la liceu si vroiam sa ii zic lui sora mea sa ma miste dar nu puteam sa mi misc buzele sau corpul. Doar in gandul meu puteam vorbi. Nu inteleg de ce. Sunt constienta in timpul asta. Dar mi-e frica. Ce poate fii? Uneori imi e frica sa adorm sa nu mai patesc asta. Ajutati-ma cu sfaturi si va rog nu radeti ca nu e de ras daca a-ti pati si voi. As vrea sa merg la medic dar ce sa ii zic? Sau macar la farmacie sa mi dea ceva medicamente sau ceva. Imi e foarte frica sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| RobertMoon a răspuns:

Hmm, un caz tipic de OBE (Out body experiences, experiențe înafara corpului, deci tu practic dormi si te trezesti constienta si nu poti misca nici un membru, adica ieși cu ce ai în interior în afara corpului corect? și REM generat în timpul somnului. Din ce stiu eu se manifesta prin paralizia corpului, esti constienta, dar nu te poti misca, nu se stie exact cum te poti vindeca de aceste lucruri chiar daca ele sunt rare...

| ANDA135 a răspuns:

Ai putea sa mergi la un medic sa te consulte

| DevilHse a răspuns:

Ceea ce pateti tu se numeste PARALIZIE IN SOMN (sleep paralysis).
Am patit si eu ceva asemenator de doua ori pana acum. O data inainte de teza la istorie si o data inainte de examenul national. Dupa ce am experimentat prima data aceasta stare, m-am documentat si am gasit numeroase articole. Unii ar sustine ca e vorba de spirite, demoni care iti paralizeaza corpul, whatever. Altii spun ca e cauzat de stres si pe asta o cred, pentru ca tin minte ca eram foarte stresata inainte de teza si examen.
Nu stiu daca poti sa eviti asa ceva. Inainte de culcare, te poti relaxa, asa incat sa adormi linistit. Uita-te la un film, citeste, ceva care sa iti capteze atentia de la stresul zilnic.
Poate ar fi bine sa te informezi si tu, poate fi vorba de altceva, mie situatia ta mi s-a parut asemanatoare cu a mea, de aceea cred ca e vorba de aceasta paralizie.