| Anonim34545jkjk a întrebat:

Buna! A mai patit cineva? De vreo 4 ani incoace, aproape in fiecare seara patesc sa ma pun la somn iar in timp ce incerc sa adorm realizez ca visez si raman paralizata, nu stiu cat timp, pot fi cateva secunde sau chiar minute, dar in intervalul acesta de timp sunt constienta ca incercam sa adorm(nu adormisem, eram pe punctul de a o face) doar ca nu e ca o paralezie in somn normala. nu pot sa imi deschid ochii, nu aud nimic in jurul meu, nu pot vorbi, iar cand incerc sa ma misc am impresia ca o fac dar de fapt nu. in tot timpul asta vad diferite figuri disturbing creeate in mintea mea care intr-un fel ma fac sa ma panichez. mi se intampla si de mai multe ori pe noapte la rand. tin sa mentionez ca am 16 ani si nu am traume sau probleme. Daca are cineva idee ce ar putea fi va rog spuneti mi, este foarte obositor si stresant. Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Asta este foarte bine, insemand ca esti pe cale sa adormi, fiind complet relaxata, de aceea nu ami simti maini, picioare si esti in cade, fiind pe drumul cel bun spre adormire.
Nu trebuie sa te panichezi, dimpotriva, trebuie sa te lasi in cadere, sa simti relaxarea si usurinta trupului, fiindca in cateva secunde adormi, in loc sa te zbati si sa te agiti, repiri cat mai rar si adormi.

1 răspuns:
| Xena20 a răspuns:

E doar un coșmar, stai liniștit. Încearcă să nu te mai panichezi și să te gândești la ceva frumos când te bagi in pat. eu cred că e tot un fel de paralizie in somn, la unii se întâmplă când se trezesc, la tine se întâmplă când adormi.