| tryme a întrebat:

de ceva timp ma confrunt cu urmatoarele simptome: ameteala dimineata cand ma trezesc si la pranz cand stau la calculator la serviciu, uneori respir greu seara cred ca de la oboseala, gura imi miroase urat chiar si cu guma, uneori am gura uscata, transpir noaptea de multe ori ma trezesc cu tricoul ud in jurul gatului, odata eram tot ud pana si cearceaful si nu era chiar asa de cald in camera, si senzatia de oboseala permanenta, am cearcane, diaree in 50% din cazuri...cam multe, asa-i? Ce poate fi? Mentionez ca fumez de 13 ani moderat 10-15 tigari/zi "tigari usoare". Ma puteti ajuta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| s4a a răspuns:

Buna. In primul rand, iti recomand un consult ORL. O parte din simptome (ameteli, oboseala, gura uscata, cearcane, respiratie dificila pe nas, transpiratii nocturne in zona gatului) pot indica o rinofaringita cronica.
Nu ar fi excluse nici alte afectiuni, mai grave, de aceea ar fi bine sa faci si alte investigatii (hematologie, pneumologie) pana la aflarea cauzelor.

| Safire17 a răspuns:

Salut! Iti recomand sa mergi la medic deoare ce este se poate sa ai TBC, boala influentata de bacilul Koch, asta pentru ca fumezi, si bunicul meu are acelasi lucru si de asta stiu dar depinde de cati ani ai... e mai mica posibilitatea sa ai TBC daca ai pana in 30 de ani... cat despre tigari, parerea mea este sa renunti treptat la ele, sau macar sa fumezi mai putin 4-8 tigari pe zi macar ca poate ca acum nu ai TBC si sper asta dar daca continui sa fumezi atat de mult se poate sa faci! sper ca ti-am fost de folos! Dupa-amiaza placuta iti doresc! Sanatate!

| venusdoom a răspuns:

Sincer. cred ca u chiar ai probleme. mai bine du te la doctor nu mai zabovi cu intrebari pe site ( nu de alta dar cand oamenii nu se simt in regula primul lucru in minte ar fi doctotrul nu TPU. scuze)
P.S. nu cred ca vrei sa stii cum arata plamanii tai dupa atatea tigari.si cred ca ele sunt cauza principala a problemelor tale (stiu ca unui fumator ii e greu sa se lase, dar macar incearca)

| jonydd a răspuns:

Si eu am jumatate din ele incearca sa iei ceva vitamine nu ai ceva in corp magneziu sau ceva de genu si eu ametesc cateodata de ma intind in pat 5 sec ca daca nu cad pe jos e treaba si de pc iti obosesc ochi spune-mi cand ametesti vezi in fata ochilor ceva alb sau ceva rapid si trecator? ei probleme de memorie? mananca multe fructe si bea ceai de menta e ff bun daca ai diaree eu iti urez sanatate dar totusi du-te la medic poate e de la tigari eu nu fumez am 15 ani dar totusi verifica fii atent la viata ta pentru ca doar 1 ai :d

| xSunriseX a răspuns:

Ficatul.fierea.cred

| cata_4290 a răspuns:

Sfatul meu este sa mergi la un medic si sa-i spui ce ti se intampla,ai grija cu plamanii poate fi un TBC,stiu asta de la mama mea care lucra in domeniu toxice si era si fumatoare atat ca nu fuma zilnic, i se intampla uneori ceva de genu asta.de aia am indraznit sa raspund, mergi la medic mai bine, el iti poate face niste analize si asa vezi unde-i problema.

| tryme explică:

Mama si-a scos fierea dar pe la 45 de ani. eu am 28...si mirosul gurii nu stiu daca are legatura...sa fie doua afectiuni diferite?