| anonxD a întrebat:

Buna!
de ceva timp ma preocupa o intrebare...
am 1.67 si 65 de kg si ma gandeam daca ar trebui sa slabesc? nu arat grasa dar acum cateva zile am primit un comentariu rautacios de la o colega...in fine ...nu asta conteaza dar ma gandeam daca greutatea mea este normala pentru inaltime.
thanks, si dau funda la cel mai bun raspuns...ca mnoh...asa se poartatongue

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vezi aici niste metode de slabit si cate kg trebuie sa ai in functie de varsta www.dietapentrutine.blogspot.com

4 răspunsuri:
| Anonim_4998 a răspuns:

In primul rand nu trebuie sa apleci urechea la cei din jur.Nu trebuie sa-ti pese ce spune x sau y, nu baga in seama rautatile altora.

| XMusicIsMyLifeX a răspuns:

Buna! Pentru inaltimea ta greutatea ideala este de 61-61 kg. Nu cred ca esti grasa. Deci este decizia ta! Sper ca ti-am fost de ajutor!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai degraba incearca sa mananci sanatos - poti reduce din fast food, dulciuri etc si inlocui cu cereale. Carne sanatoasa (macra - pui, peste, chiar porc) si nu mezeluri. Dar asta treptat si pe parcurs - in ani, fara graba. Va deveni o obisnuinta. Si sa stii ca mancare de dieta nu inseamna ceva fad, uite de ex poti incerca niste orz cu lapte si putina crema de ciocolata (1/2-o lingurita). Orzul sa fie din acela fara altceva adaugat (deci va fi cam insipid). Sau branza cu paine si cu suc de rosii (costa vreo 4 lei litrul). Nu adopta diete drastice ca nu-s o solutie. Iar 65kg si 1.67... pentru mine (ca barbat, hehe) esti "numai buna". Exista foarte multi barbati carora le plac femeile voluptoase. Trage cu un ochi si in afara tarii, spre vest. Nu mai zic de brazilience. Deci hrana sanatoasa, miscare (si mers in pas fortat e bun) si apoi grija "aoleo, trebuie sa am 61 si nu 65). Ah, sa nu exagerezi, dar nu e cazul greutatii tale. Si fara restrictii absurde: vrei o data pe saptamana la fast food? e OK, Peste cateva zile vrei o ciocolata? O iei, mananci jumatate, restul mai amani etc. In general fructele, legumele, cerealele umfla stomacul. Cauta sa il umpli asa si la sfarsit cand esti satula (umflata) ia si ceva dulce concentrat, dar putin (2 patratele de ciocolata).
Si lasa toparlanii si invidioasele sa comenteze, vezi-ti de treaba (scoala, job), nu-ti risipi nervii cu diete, doar mentine niste linii mari. Daca ai conformatie latina ("para") nu are rost sa te strsezi pentru niste kg in plus.
Cauta sa mananci grasimi nesaturate (desi ingrasa) - ulei de masline, nuci, alune, seminte. Cate putin (au multe calorii). Apoi legumele si fructele nu trebuie sa lipseasca. Te vor feri de cancere. In special cele viu colorate - cauta afine, frcute de padure in general (antioxidanti) Cauta sa mananci lactate - o cana de lapte, ceva branza- ai nevoie de calciu (pentru prevenirea. osteoporozei). Nu scoate carnea - are proteine si fier (altfel faci anemie). Dar sa fie carne - muschi de porc, vita. Sau si mai bine peste (somon, cauta pe net despre omega 3, 6 etc). In orice caz - NU mezeluri (NU: salam, parizer, tocaturi - contin porcarii, si mai si ingrasa). Rareste si dulciurile din comerti - au mult zahar si grasimi hidrogentate, care nu-s bune deloc. Sau cauta sa fie trans fat free (cauta pe netsa vezi ce sunt, in Romania nu prea se gasesc)

| darsia88 a răspuns:

Buna eu am 167 si am am 62 de kg am o figura ideala nimeni niciodata nu mi-a zis ca sunt grasa din kontra ma invidiaza asa ca nu fi trista ai nevoie de kiteva ore de fitnes si va fi ok