| anonim_4396 a întrebat:

Buna!
De ceva vreme, foarte lunga, mai exact de cand a inceput iarna si frigul, am problema cu mana dreapta si anume ca este tare aspra.
M-am dat cu creme mai mereu, de multe ori pe zi, dar degeaba, pe deasupra ma si ustura cand a dau!
Nu stiu ce sa mai fac sau sa iau?!
Vreun sfat ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Cu hidratarea interna cum stai? Incearca sa maninci mai de regim asa si sa bagi multe lichide. Posibil sa nu fie vremea cit regimul alimentar. Si eu am o problema similara si cu cit maninc mai fad si plictisitor, cu atit ma deranjeaza mai putin.

| CezaraEM a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Mananc de regim si lichide beau destul de mult (ceaiuri, apa), fara sucuri, cafea! :-D Sunt la regim de cateva luni bune :-)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ummm,se numeste doctor?
Ar trebui sa il vizitezi.

| CezaraEM a răspuns (pentru anonim_4396):

Du-te tu la doctorii astia nepragatiti din ziua de azi, care isi dau alt diagnostic si toate cele! NUMAI AM INCREDERE IN EI ABSOLUT DELOC! Prefer sa ma vindec acasa, mai ales intr-o problema asa banala :-D

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru CezaraEM):

Problema asta asa banala poate fi inceputul a ceva nasol la ficat sau, in cel mai rau caz, poate fi un simptom de cancer incipient.

| CezaraEM a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

E pe naiba! E de la frig, vremea rea, apa, spalat vase si toate cele! Nu e nimic grav! Mereu apare cand e iarna, iar vara imi trece! big grin

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru CezaraEM):

Uite ca eu spal vase foarte rar, port manusi calduroase si nu imi e frig la miini absolut deloc, ma spal pe miini cu apa calda, si totusi am problema asta. Foarte putine afectiuni grave sunt grave de la inceput, din pacate. Fa-ti niste analize la sange de curiozitate. Iarna nu mincam verzaturi ca vara, sau daca mincam, atunci sunt de import si cam chimizate, deci trebuie avuta in vedere si treaba asta. Eu de exemplu am luat o luna suplimente cu calciu si magneziu si nu am mai avut probleme, iar dupa ce am incetat cura, pac! Din nou magaria asta...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Incearca crema Lipobase Repair, si iti va trece in 2 saptamani.