| gaby140 a întrebat:

Buna, de ceva vreme mă tot trezesc dimineața cu gatul uscat și nu își revine la normal decât pe după amiază. Mă spăl pe dinți regulat. E deranjant la înghițire. Care este motivul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Samariteanul a răspuns:

Si eu o mai patesc.Bea putin mai multa apa inainte sa te culci si vezi ca e posibil sa dormi cu gura deschisa.Nu glumesc, ca si eu mai dorm asa si ma trezesc dimineata cu gatul uscat.Dormi cu gura deschisa si ti se usuca gatul tot tragand pe gura aerul uscat din camera.

2 răspunsuri:
| Caro34 a răspuns:

Pune in camera unde dormi un vas cu putina apa; aerul din camera e prea uscat! Nu ar fi rau nici sa mergi pentru un consult la ORL! E buna preventia decat tratarea! Numai bine!

| onneshhott a răspuns:

Probabil este deshidratare sau o raceala usuoara, genul care iti usuca gatul si nasul, deci nu ar fi foarte grav.
Insa daca se agraveaza iti recomand sa te duci la doctor.