| Alli23 a întrebat:

De ceva vreme, uneori, am dificultati la inghitire. simt ca nu pot sa inghit mancarea, mi se opreste in gat si am senzatia ca ma inec. Insa, uneori, in unele zile, mananc normal. dar de cele mai multe ori imi ia jumatate de ora sa mananc o felie de paine

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| rememberme24 a răspuns:

Am avut si eu o problema asemanatoare acum doi-trei ani. Ajunsesem sa mestec mancarea atat de mult incat imi lua o jumatate de ora sa mananc un bol de supa.Am fost la medicul meu de familie si acesta mi-a spus ca nu am motive de ingrijorare, ca am luat aer rece(fiind vara si stand la curte, ieseam afara de la ora 7 dimineata si intram in casa la 12 noaptea) si ca problema va trece in cateva zile.Nu am luat niciun medicament, si fara sa observ problema a disparut.Cred ca teama este cea care ne face sa ne imaginam ca este ceva grav.In orice caz, daca problema persista, du-te sa te consulte un medic, ca sa fii sigura ca esti ok.Iti doresc multa sanatate.

1 răspuns:
| UrsuletuChocolatiu a răspuns:

Ia de la farmacie ceva pentru gat: dropsuri, faringosept. Dar daca nu iti trece curand mergi la medic.