| Snicker a întrebat:

de dimineata am observat ca am niste pete rosii pe sani,in jurul mameloanelor si o dunga tot asa rosie care se ridica pe san de la acea roseala(nu este dreapa,este asa mai curbata, cum se vad venele prin piele).Dar nu simt nimic, adica nu ma mananca si nici nu ma ustura si doar este umflata pielea acolo unde este roseala...
Are cineva vreo idee de la ce ar putea fi? Cumva ar avea vreo cauza faptul ca dorm pe burta?thinking

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| totElodia a răspuns:

Dungile acelea rosii se numesc vergeturi. Sunt existente la adolescentele ce au avut cresterea sanilor destul de rapida (80%). Am si eu. In schimb, petele rosii sunt cel mai probabil eruptii epiteliale rezultate datorita soarelui / caldurii.

| Snicker explică (pentru totElodia):

Mda,posibil sa fie vergeturisad, ca am observat ca parca mi s-au marit sanii...dar oare chiar sa fie din cauza soarelui?thinking sambata am fost la plaja

| totElodia a răspuns (pentru Snicker):

Daca sunt vergeturi, in curand iti vor aparea mai multe in jurul sfarcului. De obicei se albesc in cateva luni si dispar intr-un an. Oricum, nu o sa-ti cauzeze nici o problema fizica, insa sunt sanse de 60% sa ti se lase sanii. Si nu, vergeturile nu sunt din cauza soarelui, dar petele pe care le-ai mentionat sunt cel mai probabil de la expunerea indelungata la ultraviolete.

| Anonima264 a răspuns:

Eu iti recomand sa mergi la medicul tau de familie si spune-i problema ta!
Asa o sa primesti rapsunusl corect!
Sper ca te-am ajutat!