| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara, am o problema.
Cam de doua saptamani am mancarimi groaznice pe toata pielea corpului, in special seara.
Acum, dupa baie, am observat pe interiorul piciorului niste pete rosii sub piele presupunand ca sunt vase de sange sparte, ma ingrijoreaza foarte tare deoarece nu am mai avut niciodata asa ceva.
De asemenea, de cam doua zile am si dureri de stomac…. O sa merg la medic dar pana atunci as vrea o parere, credeti ca am vreo problema?
Am citit pe internet ca aceste pete rosii pot aparea din cauza problemelor cu diferite organe, si imi este teama sa nu fie adevarat, sau chiar mai rau, sa nu fie leucemie… nu am vanatai exagerate, decat in zonele unde ma si mananca si tind sa cred ca m-am invinetit din cauza scarpiatului excesiv.
In rest nu am alte simptome prea ingrijoratoare, per total am o stare de sanatate ok, nu ma simt obosita, am pofta de mancare (as manca intruna) dar eu sunt foarte sperioasa de fel si chiar imi e frica sa nu am leucemie sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Vanataile care apar la leucemie NU sunt din cauza scarpinatului excesiv, ci pur si simplu apar vinete singure, fara sa te fii atins cu nimic.

Este imposibils a ai leucemie cu aceste simptome!
Mancarimile de pe corp pot fii o reactie a corpului tau la nespalare corecta, la folosirea unui gel sau sampon la care esti alergic, la folosirea imbracaminti sintetice care nu este deloc recomandata, la o reactie a ficatului, sau chiar raie.

Mergi la medicul deramtolog sa vada ce ai.

Răspuns utilizator avertizat
| 94Lucifer94 a răspuns:

Poate e herpes

| Alexiavln2 a răspuns (pentru 94Lucifer94):

Nu este herpes, am luat de curand HPV de la iubitul meu dar nu cred ca are legatura

| 94Lucifer94 a răspuns (pentru Alexiavln2):

Cel mai bine este să consulți un dermatolog. Eventual să folosești o cremă hidratantă pentru a reduce senzația de mâncărime

| Sophieka a răspuns (pentru Alexiavln2):

Iaks...

Vezi sa nu mai raspandesti si altora.

| Darius50boss a răspuns:

Poți să ai probleme cu circulația sângelui