| BuffaloSoldier a întrebat:

De dimineata imi este intepenit gatul. Nu mai pot sa imi misc capul, ma doare foarte tare. Am incercat sa ma culc si efectiv nu pot sa stau intins. Ce sa fac? ????

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Pe langa medicamente poti folosi frectie cu spirt, Carmol, frectie pentru raceala si gripa de la Fares, etc. Intrebi la farmacie. Mai sunt prin magazine si niste cutiute mici, rosii, din China care miros frumos a menta. Sunt foarte bune la asemenea probleme. Eu evit sa inghit medicamente. Mai sunt si compresele. Comprese calde pe gat in faza de debut, cu decoct de musetel;
comprese cu bitter suedez aplicate pe piept, dupa ungere prealabila cu alifie de galbenele;
cataplasme cu rasina de brad topita in ceara (parti egale);
cataplasme calde cu faina de mustar, cu faina de in sau frunze proaspete de branca ursului;
bai fierbinti de maini si de picioare, dimineata si seara, timp de 8 minute, cu extract de nalba mare, mac, menta, iarba mielului, rotungioara, patrunjel si toporasi (in parti egale);
frectii pe piept, de 3 ori pe zi, cu amestec din 2 linguri ulei de ricin si 1 lingura ulei de terebentina dupa care se inveleste cu o patura.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Poti sa-ti faci o programare la o policlinica privata pentru cateva sedinte de masaj medical, si o consultatie pentru ca doctorul sa-ti prescrie medicamente.

Răspuns utilizator avertizat
| Dinca_Robert_2003 a răspuns:

Salut.
Pai înghite paracetamol pentru durere, pastraza locul cald cu un fular sau etc.
Iar daca tot nu te simti mai bine viziteaza doctorul