| mikaguapa a întrebat:

De dimineata tusesc si ma doare in gat,dar si in piept. E clar ca am racit. Medicamentele nu-si fac efectul,am luat si Acc si teraflu, dar degeaba. Din ce as putea sa imi fac un ceiut sa numai tusesc sau niste leacuri cevakiss. Multumesc anticipatsad.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
16 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Daca il poti bea fa-ti un ceai de ceapa indulcit cu miere si ceaiul de menta e bun la raceala

| mikaguapa explică (pentru mona):

Numai conteaza daca pot sau nu o sa imi fac ...macar sa-mi treaca. Multamkiss

| SimonaCristina a răspuns:

Ceai de cimbru indulcit cu miere, lapte cald cu miere, ridiche neagra cu miezul scobit in care pui miere sau zahar si bei siropul care se strange, sirop de ceapa(pui intr-un ibric cepe intregi nedecojite, doar spalate si fierbi cu putin zahar pana scade cantitatea la jumatate. Oricum trebuie sa faci si un consult specializat in caz ca ai sa continui sa tusesti. P.S.: Sper sa nu fumezi.

| mikaguapa explică (pentru SimonaCristina):

Nu fumezhappy Multumesc foarte mult kiss

| Bluebutterfly80 a răspuns:

Pai...cu o floare nu se face primavara happy
continua sa iei terraflu un plic dimineata si unul seara, precum si Acc. poti sa iti faci orice ceai, sa il bei cald, nu fierbinte, indulcit cu miere dar si cu felii de lamaie in el!
multa sanatate iti doresc happy

| mikaguapa explică (pentru Bluebutterfly80):

Merci.:*

| facepalmlol a răspuns (pentru Bluebutterfly80):

Cu felii de lamaie o ustura mai tare.

| Bluebutterfly80 a răspuns (pentru facepalmlol):

Usturimea lamaii este anihilata de miere! plus ca vitamina c din lamaie o ajuta sa lupte cu raceala! doar nu are rana in gat sa o usture atat de tare incat sa nu poata bea un ceai!
dar, desigur, este alegerea ei!

| mikaguapa explică (pentru Bluebutterfly80):

Oricum incerc tot ce mi-ati propus numai sa ma lase. Inca o data va multumesckiss

| Bluebutterfly80 a răspuns (pentru mikaguapa):

Cu placere si sa te faci bine repede, repede kiss

| mikaguapa explică (pentru Bluebutterfly80):

kiss

| facepalmlol a răspuns:

Bea ceaiuri calde, dar nu fierbinti; cu miere. Poti sa-ti pui si lapte cu miere si cu unt sau intr-o zi (de preferat sa nu repeti procedeul decat de 2 ori pe saptamana maxim 3 cu o distanta de 2 zile cel putin, intre) sa-ti faci cu lapte si galbenus de ou(shodou).

| mikaguapa explică (pentru facepalmlol):

Mi-a facut mama shodou si m-a mai lasat gatul, dar tusesc ingrozitor. Multumesc de raspunskiss

| facepalmlol a răspuns (pentru mikaguapa):

Cu placere.
Daca tusesti asa rau, mai fa un consult, la alt medic daca nu te-a multumit primul.

| mikaguapa explică (pentru facepalmlol):

Daca nu ma lasa pana luni, asta facsad

| Isabella95 a răspuns:

Incearca cu streptils sau daca fumezi nu mai fuma, pentru ca fumatul poate fi cauza!