| denisaijd a întrebat:

De doua saptamani am pareza faciala periferica stanga,am fost la neurolog si mi-a dat urmatoarele medicamente: Neuromultivit,Omez,Medrol,lacrimi artificiale si gel pentru ochi recomandate de oftalmolog. Pe langa medicamente, doamna doctora mi-a recomandat masarea obrazului stang spre ureche. Stiti si alte exercitii sau alte solutii pentru a scapa de problema? sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Dupa trecerea primelor 3-5 saptamani, la recomandarea neurologului, poti face fizioterapie.

| Divy a răspuns:

Bună Denisa,
Recomandarea mea e să mergi la consult dacă faci tratamentul să nu ai efecte adverse.
Un al doilea lucru cred că te-ar putea acupunctura, și exerciții pentru mișcarea feței.
Un alt lucru e apelarea unui logoped pentru exerciții specifice (Cabinet Individual de Psihologie
Stefania Budacu Terapeut Logoped si Psihoterapeut (Psihoterapie CC) Telefon 0727733350) poți încerca și la alți.
Exercițiile de care îți vorbeam :
- exerciții de masticație (mesteci mâncarea încet pe o parte și pe alta)
- gesturi (zâmbet, normal, trist, fluierat, încruntat, suflat, alte expresii faciale)
- încercă să îți miști ochi (sus-jos, stânga-dreapta, pe diagonală, și rotit)
Pentru calmare e recomandat ceaiul de mușețel (bei și îl ții mai mult în gură sau comprese).
Pe lângă acesta se recomandă kinetoterapie, gimnastică și masaj facial.
Eu sper să te faci sănătoasă, fericită și să fi mai încrezătoare.