| Bogdaneeel a întrebat:

Pareza faciala periferica, idiopatica sau Paralizia Bell. De trei săptămâni, chiar azi viata e chin. Medrol, Milgama, Actovegin, Tiolin, Magneziu și Lăptișor de matcă. Încă nimic și mâine termin cu cortizonul. Ședința la acupunctura, ședința la fizioterapie care constau în electrostimulare, 10 la număr, masaj pentru regenerarea nervului cu ceva laser, și puțin masaj. Nimic. Mai e ceva de făcut? Am programare peste o săptămână la neurologa, toate pe bani ca eu sunt banca mondiala.
2500 și încă nimic. A făcut cineva? Mai am șanse de recuperare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Mergi la medici adevarati, nu la escroci medicali cu laptisor de matca si acupunctura!

| Bogdaneeel explică (pentru doctorandus):

Am fost, 160 lei sedinta. Dezbrăcare ca să vadă dacă am și alte tulburări. Din Baia Mare cică e una dintre cele mai bune. Umblu peste tot, crede-ma. Dacă nu ma interesez eu, nu se interesează nimeni. Au fost persoane care și-au revenit după doar tratament medicamentos. De aia zic. Și persoana respectiva avea 60 ani. E adevărat, paralizia a fost pe partea stânga, membre inferioare, mâini și făta. Și și a revenit după ceva vreme.

| Frank51 a răspuns:

Recuperarea durează destul de mult cand vorbim de afecțiuni neurologice, ți-a spus și doctorul asta dar văd că nu ești atent.

| Bogdaneeel explică (pentru Frank51):

Organismele nu sunt la fel, asta se înțelege de la sine. Dar sunt persoane care, și mai bătrâne și mai tinere, și-au revenit fără nicio ședința de nimic, doar tratament medicamentos. Crede-ma, m-am interesat și fac de toate, dar e foarte greu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut, Bogdaneeel.
In primul rand, imi pare rau pentru ce ai descris mai sus. Am vazut pacienti cu pareza "a frigore" si este chiar incredibil de deranjanta problema.
In al 2-lea rand, tratamentul medic. a fost corect prescris. Milgama le poti continua pe o perioada mai lunga insa Medrolul trebuie sevrat asa cum ti-a prescris medicul, x zile cu 1/2, y zile cu 1/4... si apoi stop.
Furthermore, nu trebuie sa iti pierzi sperant ca te vei recupera. Parezele faciale necesita timpi indelungati de recuperare, spre 3 luni. Poate dura intre 3 sapt si 1 luna pentru cineva cu pareza a frigore, insa ce ai descris tu pare mult mai serios.
In acest moment, dupa tratamentul urmat si procedurile efectuate, nu vad ce ti-as mai putea recomanda in acest sens (nu este chiar domeniul meu de specilitate), insa iti pot spune ca afectiunile "idiopatice" sunt... idiopatice pana la un anumit punct.
Avand in vedere raspunsul clinic scazut dupa tratament, m-as gandi serios la o cauza care a dus la aparitia parezei.
In acest senz, ai putea efectua cateva investigatii precum: CT cap +/- sdc ( te intereseaza orice urma de avc isc, procese expansive, chisturi, etc etc), RMN (daca ct-ul e neconcludent sau nu se poate distinge exact), electromiografie pentru a vedea % de stimulare/raspuns al nv VII pe partea afectata... Poti lua in considerare chiar si o biopsie cu ac fin din nervul VII pentru a exclude o patologie onco sau o degenerescenta la niv nervului.
Din nou, in acest punct, cu tratamentul ineficient, nu prea mai ai nimic de pierdut.

Pentru o buna parte din investigatiile amintite mai sus, poti lua trimitere/referat de la medicul neurolog si se fac compensat.

Multa sanatate si sper sa recuperezi complet.
Rabdare si stay positve! happy

Edit: https://clinmedjournals.org/......-6-283.php
(gasesti aici cateva date din literatura, nefiind o patologie des intalnita. Poti consulta si referintele de asemenea pentru a iti face o idee mai clara).

| Bogdaneeel explică (pentru anonim_4396):

Mersi frumos pentru răspuns. Medrol mi s-a prescris 5 zile per total. 2 zile de câte doua dimineață, doua zile de câte una dimineața, și o zi jumate dimineața de către medicul de urgenta. Neurologa pe bani a zis ca i-ar fi plăcut mai mult medrol dar mi-a prescris milgamma. CT am făcut în seara respectiva la spital, ceva proba de sânge, perfuzie. Pare ca toate sunt bune, diagnostic pareza faciala idiopatica periferica (a frigoare). Azi fac trei săptămâni și o luna. Mai merg la un specialist care las undeva iar 3000 cu ceva ședințe de laser votja parca. Asta dacă am înțeles bine. Ceva masaj de mimica care oricum îl fac cât dd mult pot, mestecate guma pe partea afectata, deși urăsc guma, și oare timp?

| Mavni a răspuns:

Dintre astea, cate sunt medicamente? Unul?
Masajul fa-l la cineva care il face manual. Laserul (am incercat si eu) il ajuta doar pe medic sa-si umple buzunarul.
Multa sanatate!

| Bogdaneeel explică (pentru Mavni):

Doar Tiolin și milgamma au mai rămas.

| mmry181818 a răspuns:

Da, urmeaza tratamentul, nu mai face alte prostii, eu am avut situatia ta, nu am luat multe medicamente dar am luat medicamente dure! Medrol e foarte bun, sper ca ai inteles ca nu ai voie sa bei sa mananci Sărat, tine te de el, poti sa te vindeci intr-o luna sau cel maxim 3 luni! Dar sa ai grija la frig, de preferat sa nu mai iesi deloc cand bate vântul!