| danyelutz a întrebat:

De vreo 4-5 zile am partea dreapta a fetei amortita, muschii nu pot sa- I misc, limba pe partea stanga e la fel de amortita si fara gust. Am fost la medicul de familie, mi-a spus ca e o raceala, mi-a preschis milgama si reflor si mi-a dat trimitere la neurolog. Neurologul mi-a facut un tomograf din care a iesit ca la cap nu am nimic(tumori, sinuzita, deviatie de sept) nimic din toate astea, a spus ca tot o raceala este cu o mica paralizie a muschilor si mi-a prescris: Medrol 16, nolpaza, Thiosal,spray nazal si picaturi de ochi, am uitat sa spun ca nici ochiul stang nu il inched de tot, nu cred ca am forta in muschi, si nici de mancat nu mananc prea bine, baut. Doresc sa stiu de la cineva care a trecut prin asa ceva cam cat timp mai dureaza amorteala asta sa nu ma ingrijorez prea tare, mai als ca vine craciunul, revelionul(si asa mi-a stricat doctora sarbatorile cand a zis ca nu pot manca sare DELOC, ca ma unflu! pa pa carnati,sarmale, caltabosi!)Multumesc! De vreo 4-5 zile am partea dreapta a fetei amortita, muschii nu pot sa- I misc, limba pe partea stanga e la fel de amortita si fara gust. Am fost la medicul de familie, mi-a spus ca e o raceala, mi-a preschis milgama si reflor si mi-a dat trimitere la neurolog. Neurologul mi-a facut un tomograf din care a iesit ca la cap nu am nimic(tumori, sinuzita, deviatie de sept) nimic din toate astea, a spus ca tot o raceala este cu o mica paralizie a muschilor si mi-a prescris: Medrol 16, nolpaza, Thiosal, spray nazal si picaturi de ochi, am uitat sa spun ca nici ochiul stang nu il inched de tot, nu cred ca am forta in muschi, si nici de mancat nu mananc prea bine, baut. Doresc sa stiu de la cineva care a trecut prin asa ceva cam cat timp mai dureaza amorteala asta sa nu ma ingrijorez prea tare, mai als ca vine craciunul, revelionDe vreo 4-5 zile am partea dreapta a fetei amortita, muschii nu pot sa- I misc, limba pe partea stanga e la fel de amortita si fara gust. Am fost la medicul de familie, mi-a spus ca e o raceala, mi-a preschis milgama si reflor si mi-a dat trimitere la neurolog. Neurologul mi-a facut un tomograf din care a iesit ca la cap nu am nimic(tumori, sinuzita, deviatie de sept) nimic din toate astea, a spus ca tot o raceala este cu o mica paralizie a muschilor si mi-a prescris: Medrol 16, nolpaza, Thiosal,spray nazal si picaturi de ochi, am uitat sa spun ca nici ochiul stang nu il inched de tot, nu cred ca am forta in muschi, si nici de mancat nu mananc prea bine, baut. Doresc sa stiu de la cineva care a trecut prin asa ceva cam cat timp mai dureaza amorteala asta sa nu ma ingrijorez prea tare, mai als ca vine craciunul, revelionul(si asa mi-a stricat doctora sarbatorile cand a zis ca nu pot manca sare DELOC, ca ma unflu! pa pa carnati,sarmale,caltabosi!)Multumesc! ul(si asa mi-a stricat doctora sarbatorile cand a zis ca nu pot manca sare DELOC, ca ma unflu! pa pa carnati,sarmale, caltabosi!)Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pari a avea o pareza periferica de nerv facial. daca este adevarat, este o chestie serioasa, fa tratamentul cu mare grija si apoi intoarce-te la neurolog. Situatia poate dura cateva saptamani bune, pana la 2-3 luni si e posibil sa ai nevoie de tratament suplimentar, poate si de ceva recuperare neurologica.