| AlxKrt1992 a întrebat:

Salut.

In ianuarie cand am fost la munte, nu am purtat ochelari de protectie, dupa 4 ore de traseu am ajuns la cabana unde mi-am pierdut vederea periferica la ochiul stang pentru 10 minute, a revenit inapoi, de atunci am observat ca nu prea mai vad bine cu dreptul.
Acum o luna am fost la optometrist pentru o pereche de ochelari deoarece vad prost cu ochiul drept. M-a consultat si am primit o pereche de ochelari cu urmatoarea prescriptie: cyl - 0.25, ax 110. Ochelarii ma ajuta dar tot nu vad prea bine cu ochiul drept. Alaltaieri am fost la oftalmolog si mi-a facut mai multe teste, acuitate vizuala, presiune la ochi, s-a uitat la retina. De data asta a fost cyl - 0.25, sf -0.5 si ax 102 si acuitatea vizuala de 0.9 la ochiul cu probleme. A zis ca ochiul e bun si e posibil sa fie o problema neurologica sau endocrina. Mi-a zis ca e posibil sa fie o problema cu glanda hipofiza, dar i-am explicat ca tot cu o luna in urma am facut un angiormn cerebral (din cauza unor ameteli) si a iesit bine... in rezultat scria mai specific: "aspect normal al regiunii hipofizare si al continutului orbitelor" a fost vazut deja de un neurolog, a zis ca totusi ar trebui sa merg la endocrinolog si apoi la neurolog.
Am facut si o serie de analize recent de unde medicul de familie a ajuns la concluzia ca sunt bune. (nu mi-a facut TSH erau doar teste de sange si urina). In fine, doamna oftalmolog m-a chemat a doua zi pentru un camp vizual. Nu mai era ea acolo, dar mi l-a facut o asistenta care a zis ca e bine.

Acuma nu stiu ce sa fac, ma mananca astia de bani. Sa merg la endocrinolog?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| virshabhasthira a răspuns:

Ceau! Sunt o serie de afecțiuni endocrine care pot provoca tulburări de vedere (hipertiroidismul de exemplu), însă doar în urma unui control endocrinologic, unde ti se va efectua o examinare clinică și paraclinică, ți se va stabili un diagnostic.Prin urmare sfatul meu este sa mergi și la un consult endo (cu trimitere de la medicul de familie, poți să mergi în spital).

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să mergi, căci am fost internat în spital cu un domn, care a început o poveste lungă de boală care a început exact ca a ta.
Un examen CT îți poate spune exact cum stai cu hipofiza. Căt costă atâta costă.

| AlxKrt1992 explică (pentru sadrian46):

Am facut deja un rmn pentru ce sa mai fac si un ct?

| AlxKrt1992 explică:

Corectie: la munte mi-am pierdut vederea la ochiul drept nu stang