| anonim_4396 a întrebat:

de doua zile ma doare foarte tare in partea dreapta a abdomenului, putin in jos, durerile nu sunt permanente dar foarte dureroase, imi e foarte pfrica sa nu fie de la apendicita! Voi ce credeti, eu sunt foarte sperioasa mai ales ca nu am facut niciodata o operatie. Voi ce credeti? Mentionez ca is racita!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| GreenGeorgy a răspuns:

Problema cu apendicele evolueaza rapid,e usor de recunoscut de catre medici asa ca e foarte probabil sa iasa din discutie(din moment ce te-au vazut medicii din orasul tau). Totusi poti sa incerci urmatorul lucru:stand intinsa pe spate, iti ridici piciorul drept, flexandu-l usor si apesi in partea dreapta in zona apendicelui. Daca este o problema ar trebui sa doara tare!
Nu stiu ce varsta ai dar vreau sa iti spun ca ar trebui sa te vada si un ginecolog.Trompa uterina poate fi inflamata, sau probleme cu ovarul din partea respectiva.

4 răspunsuri:
| IMC90 a răspuns:

Sincer, eu cred ca nu-i de la apendicita. Si nu zic asta doar ca sa te mai linistesc, daca era apendicita nu mai puteai sa stai in fund si sa scrii la calculatorwinking

Dar, nu strica sa te prezinti cat mai repede la medic, pentru un diagnostic corect. Fara un consult, nimeni nu poate aprecia exact.

| Rozella a răspuns:

Va multumesc foarte mult pentru raspunsuri, m-am mai mai linistit!

| JoAnne9 a răspuns:

Depinde.Esti racita cu gatu'? Nu prea cred ca are vreo treaba cu apendicita deoarece si eu am avut niste dureri ingrozitoare de burta.Iti recomand NO-SPA 40-mie mi-a fost de folos. Cati ani ai?
S-ar putea sa-ti vina ciclu' in caz ca nu ai. Da-mi funda!

| madutza555 a răspuns:

Mi se intampla si mie dar stai linistita cand mananci ceva si apoi faci miscari bruste te doare in partea dreapta a abdomenului nu are nicio legatura cu raceala sa stii si eu m-am speriat atunci dar acum m-am obisnuit