| tuGatita a întrebat:

de ieri am observat ca mi-au iesit pe limba niste bubite rosii, spre gat, nu sunt dureroase dar ma deranjeaza. si limba e cam alba. deci ce ar putea fi si cum se trateaza? cine a mai avut? la medic nu ajung pana luni deci as avea nevoie de niste sfaturi. mentionez ca dintr-un timp mananc cate o ciocolata aproape in fiecare zi. o fi si de la asta? mersi si funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Tsiitsix3 a răspuns:

=.`Paii. sigur sunt bubiitse de la Calduura.`=.`

Parerea mea. sunnt bubiitse de la callduura.` si vor disparea.`
Si eu am avuut.`

Fundha?

4 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Daca ai ceva ca o "mazga" alba pe limba, se poate sa fie de la o ciuperca, sau poate fi placa bacteriana.
Pana ajungi la doctor, eu zic sa clatesti gura cu o solutie de tinctura de iod 1/4-1/6 si sa te speli pe dinti cu pasta amestecata cu sare sau bicarbonat, inainte si dupa masa. Si mai bine poate sa intrebi la farmacie ce sa faci pana ajungi la medic.
In plus, intre mese, poti face gargara cu ceai de salvie.

| CoquineNoire a răspuns:

S-ar putea sa ai candidoza bucala.
urgent la medic, pentru ca se trateaza.

| MMihai a răspuns:

Încearcă să mergi totuși mâine la medic!

| greta02 a răspuns:

Nu,nu cred ca e de la ciocolata...si eu am avut, dar nu ma dureau si nu am mers la medic.si mi-au trecut:*. baftabig grin